Suç karineleri ve ilgili yenilikler İslam hukuku ve beşeri hukuk açısından karşılaştırmalı inceleme
Comparative analysis of presumptions of guilt and related innovations in terms of Islamic law and humanitarian law
  1. Tez No: 805599
  2. Yazar: GAILAN ADNAN TAWFEEQ ALSABBAGH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hakikat; adaletin inceleme ve delillendirme suretiyle ulaştığımız yitik yanıdır. İslam hukuku; üzerinde anlaşmazlık bulunan olaylara dair çeşitli emare ve delillerden hareketle çıkarımda bulunulmuş bazı araçları, hükümleri yoluyla irdelemiştir. Bu araçlar, karineler ismiyle bilinmekte olup karineler bir şeye, o şeyde kullanılmaksızın delalet eder. Bir diğer ifadeyle karineler, bilinenden hareketle bilinmeyen hakkında çıkarımda bulunulmasını sağlayan delillerdir. İslam hukukçuları nezdinde karine; ortaya çıkarılması istenen duruma eşlik eden, o durumla beraber bulunan emarelerden hareketle çıkarımda bulunmak suretiyle kişiyi bilinmeyene ulaştıran emare anlamına gelmektedir. Bu emarenin var olmaması durumunda sözü edilen bilinmeyene ulaşılması da mümkün değildir. Hz. Yusuf (as) kıssası ile ilgili“Eğer (adamın) gömleği önden yırtılmışsa kadın doğru söylemiştir, adam yalancıdır.”ayet-i kerimesinde yer alan karine buna örnek olarak verilebilir. Bir diğer örnek de Hz. Peygamber'in (sa) şu sözünde görülmektedir:“Çocuk yatak sahibinindir. Zina edene ise mahrumiyet vardır.”Çeşitli hadiselerde var olup sahabilerin İslam hukukuna dair hükümlerin çıkarımında istinat ettikleri daha başka karinelerin de örnek olarak sunulması mümkündür. Buradan hareketle suç mahallinden alınan kan ve saç teli gibi örnekler üzerinde yapılan DNA profillemesi (kimliklendirmesi) veya laboratuvar analizleri, ses veya görüntü kayıtlarının kullanılması gibi çağdaş araçlara istinat edilmesinin mümkün olduğu söylenebilir. Ayrıca çeşitli suçların ortaya çıkarılmasında polis köpeklerinin kullanılması da imkân dâhilindedir. Zira bu yöntem de suça işaret eden veya suç hadisesine eşlik eden karinelerden sayılmaktadır. Eski ve yeni tüm karineler, kanıtlamanın hakikate ulaştıran, adaleti sağlayan asli araçlarından gaye ve anlam bakımından farklı değildir. Herhangi bir çelişki içermeyen karinelerin görmezden gelinmesi, hukukun zayi edilmesi ve ortadan kalkması anlamına gelmektedir. İslam Hukuk Konseyi tarafından alınan kararlar bu yöndedir.
Özet (Çeviri)
The truth is the stray of justice, which we reach by research and inference, and Islamic Sharia, through its jurisprudential rulings, has approved means deduced from the Emirates and indications of disputed incidents, known as the presumptions that indicate a thing without using it, that is, it is evidence based on deducing an unknown matter from a known. The presumption of jurisp Rudence means the principality that guides us to the unknown matter by deduction and deduction from the accompanying principalities and comparison of that hidden matter. From here, it can be said that it is possible to rely on contemporary means such as genetic fingerprinting, DNA analysis, laboratory analyzes of traces of blood or hair at the crime scene, or the use of audio or photographic recording, and even police dogs can be used in the detection of crimes because they are one of the accompanying clues or evidence of crime. The offense...because the evidence, in its entirety, ancient and contemporary, does not differ in terms of purpose and meaning from the original means of proof by which God arrives at the facts and the administration of justice. Neglecting these evidences that are free of conflict is a waste of rights and a waste of them. All of this has been confirmed by the decisions of the Islamic Fiqh Council