Hayvanlarda yırtıcı riski yönetimi
Predation risk management in animals
  1. Tez No: 805600
  2. Yazar: PINAR TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Canlılar hayatta kalmak için beslenmeye ihtiyaç duyar. Hayvanlar bitkileri ve diğer hayvanları tüketerek besinlenir. Bu durum hayvanların yırtıcı ve av olarak iki gruba ayrılmasına neden olur. Yırtıcı pozisyonundaki hayvanlar, avlarına saldırarak, onları yakalayıp tüketmeye çalışır. Av pozisyonundaki hayvanların amacı ise yırtıcılara yem olmamaktır. Hayvanlar yırtıcılarla karşılaştıklarında hayatta kalabilmek için morfolojik ve davranışsal adaptasyonlar gibi pek çok savunma mekanizmalarına başvurur. Yırtıcı riski karşısında hayvanların sergiledikleri davranışların ve uyguladıkları savunma mekanizmalarının her biri farklı disiplinlerce incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, hayvanların yırtıcı riski karşısında sergiledikleri davranışlar ve başvurdukları savunma mekanizmalarının tümü risk yönetimi bakış açısıyla tekrar ele alınıp incelenmiş ve hayvanların yırtıcı riskine karşı bir risk yönetimi süreci işletip işletmedikleri araştırılmıştır. Yapılan çalışma ile hayvanların yırtıcı riski karşısında sergiledikleri davranışlar ve izledikleri stratejiler yeniden sınıflandırılmış ve bu sınıflandırmanın riski ' tanımla', 'tespit et', 'değerlendir' ve riske 'cevap ver' gibi risk yönetim süreçleri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to survive and breed, animals have to feed. Animals can use plants as well as other animals as food sources. This fact divides animals as predators and prey. Predators attack prey for feeding purposes, they catch and consume them. However, the main purpose of preys is to prevent being eaten by predators. When animals face with predator, they resort to a variety of defense mechanisms, such as morphological and behavioral adaptation. Each of the defense mechanisms, which are used by animals against the risk of predators, has been studied by different disciplines such as biology, zoology and ecology. Within the scope of this study, defense mechanisms and anti-predator responses of animals were re-examined from a risk management perspective. The main question of this study is whether the animals operate a risk management process against the predation risk or not. With this study, the behaviors of animals and the strategies they follow aganist predation risk were reclassified and it was seen that they were compatible with risk management processes such as define, detect, evaluate and respond to risk.