Perkütan asd kapatma işlemi uyguladığımız geniş asd hastalarının tedavi ve takip sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of treatment and follow-up outcomes in patients with large defect whom we underwent percutaneous atrial septal defect closure
- Tez No: 805598
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Sekundum tip ASD konjenital kalp hastalıklarının %10-15'ini oluşturur. Birçok merkezde perkütan ASD kapatma işlemi uygun anatomik özelliklere sahip küçük-orta dereceli sekundum ASD'lerin kapatılması için cerrahinin yerini büyük ölçüde almıştır. Riskli ve semptomatik hastalarda ASD kapatılması 4 yaşına kadar ertelenmemelidir. Çalışmada perkütan ASD kapaması yapılan vücut ağırlığı ≤15 kg ve/veya defekt çapı geniş olan hastaların işleme ait sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Aralık 2003 ile Mart 2021 tarihleri arasında merkezde perkütan ASD kapama işlemi yapılan 0-17 yaş arası, vücut ağırlığı ≤15 kg ve/veya geniş defekt çapı olan 272 hasta alındı. Defekt çapı/vücut yüzey alanı oranının ≥20 mm/m2 olan ASD'ler geniş olarak kabul edildi. İşlem süresi, işlem sırasında yaş, cinsiyet, kilo ve boy, başvuru şikayeti, işlem öncesi EKO ve eşlik eden ek patolojiler, daha önce yapılan kardiyak operasyon öyküsü, anjiografi verileri, eşlik eden ek anjiografik işlem, işlem sırası ve sonrası klinik ve ekokardiyografik takip, takip süresi, gelişen komplikasyonlar ve hastanın son durumu retrospektif olarak incelendi. Bulgular: İşlem sırasında ortalama yaş 54 ± 3 ay, ortalama vücut ağırlığı 16,4 ± 7,9 kg, kız: erkek oranı 1,92 idi. İzlem süresi ortalama 3,5 ± 2,7 yıldı. Geniş defekti olan hasta sayısı 230 (%84,6), ≤15 kg olan hasta sayısı 160 (%58,8) idi. Vakaların %66,2'sinde işlem sırasında TEE uygulandı, %89,7'sinde 'balloon sizing' yapıldı. Defektin ortalama çapı 16,7±5,5 mm, defekt çapı/vücut yüzey alanı 25,8±7,0 mm/m2 olarak bulundu. Hastaların %15'inde pulmoner hipertansiyon vardı. Vakaların %84'ünde ASO cihazı kullanıldı. Başarı oranı %91,9 olarak bulundu. Vücut ağırlığı ≤15 kg ve >15 kg olan gruplar arasında başarı oranı açısından anlamlı fark saptanmadı. Ancak defekt çapı/vücut yüzey alanı 15 kg olan hasta grubunda komplikasyon ≤15 kg olan gruba göre anlamlı olarak daha fazla izlendi. Defekt çapı/vücut yüzey alanı oranı
Özet (Çeviri)
Background: Secundum type ASD accounts for 10-15% of congenital heart diseases. In many centres, percutaneous ASD closure has largely replaced surgery for the closure of small to moderate secundum ASDs with appropriate anatomical features. Closure of ASD in high-risk and symptomatic patients should not be delayed until the age of 4 years. This study aimed to evaluate the outcomes of patients with body weight ≤15 kg and/or large defect diameter undergoing percutaneous ASD closure. Materials and methods: Between December 2003 and March 2021, 272 patients aged 0-17 years with a body weight ≤15 kg and/or large defect diameter who underwent percutaneous ASD closure at the centre were included in the study. ASD's with a defect diameter/body surface area ratio ≥20 mm/m2 were considered large. The duration of the procedure, age, gender, weight and height at the time of the procedure, complaint at presentation, pre-procedural Echocardiography and accompanying additional pathologies, history of previous cardiac operations, angiography data, accompanying additional angiographic procedure, intraprocedural and postprocedural clinical and echocardiographic follow-up, follow-up period, complications and the final status of the patient were analysed retrospectively. Results: Mean age was 54 ± 3 months, mean body weight was 16.4 ± 7.9 kg and the female: male ratio was 1.92 at the time of the procedure. The mean follow-up period was 3.5 ± 2.7 years. The number of patients with large defects was 230 (84.6%) and patients with ≤15 kg was 160 (58.8%). TEE was performed during the procedure in 66.2% of the cases and 'balloon sizing' was performed in 89.7%. The mean diameter of the defect was 16.7±5.5 mm and the defect diameter/body surface area was 25.8±7.0 mm/m2. Pulmonary hypertension was present in 15% of the patients. ASO device was used in 84% of the cases. The success rate was 91.9%. There was no significant difference in success rate between the groups with body weight ≤15 kg and >15 kg. However, the success rate was significantly higher in the group with a defect diameter/body surface area 15 kg than in the group with a body weight ≤15 kg. There was no significant difference between the groups with defect diameter/body surface area ratio