Scaling the military effectiveness of violent non-state actors
Devlet dışı silahlı aktörlerin askeri etkililiklerini ölçeklendirmek
  1. Tez No: 805601
  2. Yazar: NECDET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Şiddet kullanan devlet dışı silahlı (DDSA) aktörler kavramı, son yirmi yılda güvenlik araştırmalarında en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Şiddet uygulayan devlet dışı aktörlere atfedilen önem silahlı çatışmaların değişen doğasındaki ve düzensiz savaşın dinamizminin içinde aldıkları rolden kaynaklanmaktadır. Devlet dışı silahlı aktörler hakkındaki çalışmalar, çoğunlukla bu aktörlerin kavramsal tanımını ve tipolojisini tartışmaya odaklanmıştır; bu aktörlerin şiddet içerikli faaliyetleri, silahlı eylemleri veya askeri programlarının etkililiği akademisyenler ve alan uzmanları tarafından herhangi bir ölçeğe dayanmaksızın betimsel yorumlarla mahdut bir şekilde tartışılmaktadır. DDSA'ların askeri etkililiğinin ölçülmesi, devletler ve diğer DDSA'lar için ilgili DDSA ile mücadele etmek veya bu DDSA ile iş birliği ve ortaklık geliştirmek için strateji belirleme sürecinde önemli bir faktör olarak görülmektedir. DDSA'ların askeri etkililiğinin ölçülmesi DDSA'nın öz değerlendirmesi için de hayati bir faktördür DDSA'ların askeri etkililiğini belirlemek bu aktörlerin gizlilik içeren karakterlerinden dolayı zor olsa da bu çalışma askeri etkililiğinin belirli parametrelerden oluşan bir ölçekle yardımıyla ölçülebileceğini savunmaktadır. Çalışmadaki ölçek parametreleri, DDSA'ların sosyal, coğrafi ekosistemler ve potansiyel kaynak havuzlarıyla olan ilişkisi ve DDSA'ların eriştiği kaynakları savaş gücüne dönüştürme becerisi ve DDSA'ların silahlı eylem becerileri içinden belirlenmiştir. Bu çalışma, DDSA'ların askeri etkililiğini ele almakta ve DDSA'ların güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen etkililik parametreleri çerçevesinde DDSA'ların askeri etkililiğini gösteren bir ölçek önermektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of violent non-state actors has become one of the most discussed topics in security studies over the last two decades. The emphasis of the violent non-state actors is regarded as their roles in the changing nature of armed conflicts and the dynamism of irregular warfare. Studies about the violent non-state actors have mostly focused on conceptual discussion and typology of the violent non-state actors; effectiveness of their violent, armed, or military activities is discussed through a limited descriptive interpretation by academicians and field experts without a measurement. Measuring the military effectiveness of VNSAs is a key factor for the state actors and the other VNSAs in order to develop either a countering or convergence strategy. Measuring the military effectiveness of VNSAs is also a vital factor in their self-evaluation. Although it is hard to determine the military effectiveness of VNSAs due to their secretive character, this study suggests that their military effectiveness is measurable by a scale composed of certain parameters. Parameters of the scale in this study were determined out of VNSAs' relationship with the social and geographic ecosystems, the pool of potential resources, the organization's ability to process the resources accessed into fighting power, and the practical achievement of their fighting power. This study addresses the military effectiveness of VNSAs and suggests a scale to measure the military effectiveness of a VNSA by suggesting certain effectiveness parameters comprising indicators associated with the strength and weakness of the military effectiveness.