Non-state actors in foreign policy decision-making: Assessing the impact of civil society organizations on Ghana's foreign policy, 1993-2023
Dış politika karar alma sürecinde devlet dışı aktörler: Sivil toplum kuruluşlarının Gana dış politika tercihleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi, 1993-2023
- Tez No: 805602
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ATAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Soğuk Savaş sonrası küresel siyasette, sivil toplum örgütleri, devlet dışı organizasyonlar ve inanç temelli kuruluşlar gibi yeni aktörler, devletlerin dış politika ve uluslararası ilişkilerdeki tarihsel hakimiyetine meydan okumaktadırlar. Çok partili demokrasinin dış politikada karar verme ve denetim ile bağdaşmadığı ve bu alandaki devlet egemenliğinin, devletin tek temsilcisi olarak algılanan hükümetlerin münhasır, tartışılmaz yetkisi olduğu şeklindeki geleneksel görüşün, demokratik toplumlarda savunulması giderek zorlaşmaktadır. Bu devlet dışı aktörlerin, stratejik yönelim ve politika öncelikleri hakkında çeşitli bakış açılarını tartışarak ve vatandaşların anlayabileceği bir şekilde karmaşık konularda halkın güvenini güçlendirerek, vatandaşların yaşamları üzerinde giderek artan doğrudan etkisi olan karmaşık dış politika ve uluslararası sorunların çözümüne giderek daha fazla katkıda bulunmaları beklenmektedir. Bu çalışma, Gana'nın Dördüncü Cumhuriyet demokratik döneminde devlet dışı aktörlerin dış politikada karar verme süreçlerindeki etkisini incelemektedir. Bu tez, bir dizi varsayım etrafında organize edilmiş benzersiz ve orijinal bir veri koleksiyonu sunmakta ve iyi formüle edilmiş bir kavramsal çerçeve izlemektedir. Birincil kaynaklara dayanmakta ve başta sivil toplum örgütleri olmak üzere çeşitli devlet dışı aktörlerin çalışma yöntemlerine ve bunların Gana'nın dış politika sonuçları üzerindeki etkilerine ilişkin şimdiye kadar ortaya konmamış bir bakış açısı sunmaktadır. Bu tez, sivil toplumun çeşitli operasyonel sorumlulukların üstlenilmesi yoluyla dış politika karar verme süreçlerine nasıl gayri resmi ama anlamlı bir şekilde katıldığını ortaya koymaktadır. Tezin temel amacının, devlet dışı aktörlerin belirli bir coğrafi çevrede dış politika kararlarını nasıl etkilediğini anlamak olduğu göz önüne alındığında, çalışma, alan çalışmaları yaklaşımını benimsemekte ve siyaset, uluslararası ilişkiler, tarih ve sosyoloji gibi çeşitli ancak ilgili disiplinlerden gelen teorik literatürden yararlanmaktadır. Bu yaklaşım, belirli bir dönem boyunca dış politika formülasyon süreçlerinin izini sürmeyi, aktörlerin çeşitli etkileşimlerini ortaya koymayı ve süreci açıklamak için ampirik anlatılar oluşturmak üzere etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak bu, hibrit bir dış politikanın iş başında olduğunu göstermekte ve devlet ile devlet dışı aktörler arasındaki ayrımı belirsizleştirmektedir. Tez, maddi yetenekleri, ilişkileri ve bilgiyi önceki nesillere göre daha hızlı, daha etkili ve daha uyumlu bir şekilde kullanabilen devletlerin, örgütlerin ve bireylerin, geleceğin en güçlü aktörleri olacağı sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
In post-Cold War global politics, new actors, such as civil society organizations, non-governmental organizations, and faith-based organizations, challenge states' historical dominance in foreign policy and international relations. The traditional view that multiparty democracy is incompatible with foreign policy decision-making and scrutiny and that state sovereignty in this arena is the exclusive, unquestionable competence of governments as the perceived sole representatives of the state is becoming increasingly difficult to uphold in democratic societies. By debating various points of view on strategic direction and policy priorities and fostering public trust on complex issues in a way that is understandable to citizens, these non-state actors are increasingly expected to contribute to resolving complex foreign policy and international issues that are having an increasingly direct impact on citizens' lives. This study examines the impact of non-state actors on foreign policy decision-making processes in Ghana's Fourth Republic democratic dispensation. It provides a unique and original data collection organized around a set of assumptions and follows a well-formulated conceptual framework. It is based on primary sources and offers a hitherto unattainable window into the methods of operation of various non-state actors, particularly civil society organizations, and their impact on Ghana's foreign policy outcomes. The dissertation reveals how civil society participates informally but meaningfully in foreign policy decision-making processes through the assumption of diverse operational responsibilities. Given that the main objective of the thesis is to understand how non-state actors influence foreign policy decision-making in a specific geographical environment, the study adopts the area studies approach and draws on theoretical literature from varied but related disciplines such as politics, international relations, and history. This approach is meant to trace the processes of foreign policy formulation over a specific period, explore the diverse interactions of the actors, and analyze their influences to build empirical narratives to explain the process. In the end, this demonstrates a hybrid kind of foreign policy in operation, obscuring the distinction between the deeds of state and non-state actors. The dissertation concludes that states, organizations, and individuals who can harness material capabilities, relationships, and knowledge more quickly, more effectively, and more adaptively than previous generations will be the most potent actors in the future.