Yüksek kolesterolle beslenen tavşanlarda eritrosit lipit düzeyleri ve [Na + K +]-ATPaz aktivitesi
- Tez No: 80562
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
- 37 - ÖZET Çalışmamızda Akut Myokard İnfarktüsü teşhisiyle yata rak tedavi gören 100 vakayı inceledik. Vakalarımızın 76' sı erkek, 24'ü kadındır. Vakaların en genci 28, en yaşlısı 85 yaşındadır. Yaş ortalaması 58,6 dır. Kliniği miz de mortalite İ* 17 bulunmuştur. Sigara içenlerde mortalite # 19 »sigara içmeyenlerde $14,3 bulundu. Vakaların # 47 'si hipertandü idi ve hipertansiyonla hastalarda akut myokard infarktüsü mortalite si, tansiyonu yüksek olmayanlara göre 2 kat yüksek bulundu. Vakaların $ 13'ünde Diyabetes mellitus tesbit edil di. Uiyabe tik' gurupta mortalite, nondiyabetik gurubun- mor t a- lite sinin 2 katından fazla idi. Akut myokard infarktüslü hastaların # 94' ü ilk in- farktüis, ># 5' i ikinci infarktüs, # l'ide üçüncü“ infarktüs nedeniyle kliniğimize müracaat etmiştir. Akut myokard infarktüsünde aritmilere, inferior myo kard infarktüsü vakalarında daha fazla rastlanmasına rağmen mortalite anterior myokard infarktüsünde, inf@riora göre 2 kat yüksek bulundu. Akut myokard infarktüsünde ventriküler ektopik arit milerde mortalite, diğer aritmilerden yüksek, #47,3 olarak bulundu. Supraventriküler aritmiler Ön cidar myokard infark tüsünde, bradiaritmiler ise inferior myokard infarktüsünde daha sıklıkla görüldü. Sinüzal taşikardi, sinüzal bradikar- diden sık görülmesine rağmen, sinüzal bradikardide mortalite daha yüksekti. Sinüzal taşikardi en fazla subendokardiyal myokard infarktüsünde, sonra Sn cidar myokard infarktüsünde, en az olarak inferior myokard infarktüsünde görüldü. Sinüzal bradikardi inferior myokard infarktüsünde, ön cidar myokard infarktüsüne göre 2 kat daha fazla oranda bulundu. Akut myokard infarktüsünde kalb bloku insidansı # 18 bulundu. Komple A-V Tam Blokta mortalite # 37» 5. du. Sağ dal bloku sol dal blokuna göre sık rastlanmasına rağmen, sol dal blokunda mortalite 3 kat fazla idi.- 38 - Ventriküler prematüre vuruşlarda ön cidar myokard1 inf ark tüsle rinde mortalite, inferior myokard infarktüsil mor talite sine göre yüksek ”bulundu. Akut Myokard İnfarktüsünde kardiyojenik şok $> 10 ora nında görüldü!, mortalitesi go bulundu. Kardiyojenik şokta Ön cidar myokarcE infarktüsünde mortalite, inferior myokard infarktüsü' lokalizasyonlulara göre fazla idi. Konjestif kalb yetersizliği ön cidar myokard infark tüsünde insidans ve mortalitesi, inferior myokard infarktüsü- ne göre 2 katından fazla bulundu. Akut myokardî infarktüslü hastalarda, en önemli ölüm se bebi olarak az görülmesine rağmen kardiyojenik şokrventrikü- ler fibrilasyon görüldü. Kalb yetersizliği ölüm sebebi olarak daha düşük oranda bulunmuştur. Akut myokard înfarktüslü hastaların mümkünse hemen koroner acil bakım ünitlerine alınmaları, husule gelebilecek aritmi, kardiy o j enik şok ye kalb yetersizliği gibi komplikas- yonların meydana gelmesine mani olunmaya çalışılmalı, saye t meydana gelmişlerse enerjiklerken tedavi edilmelerinin temin edilmesi ile mortalitenin dahada düşürülme sine, inf arktüsüh oluşmasının önlenmesine ve en ideali bilinçli bir şekilde risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına yöneltilen çalış malar yapılmalıdır. Zira myokard infarktüsü sonrası hayati tehlikeyi atlatan kişiler, infarktüsün yol açtığı etkileri tüm yaşam boyunca hem psişik, hemde sosyoekonomik düzeyde bü tün ağırlığı ile hissedecektir.
Özet (Çeviri)
- 39 - SUMMARY In this study, 100 cases are investigated for the relationships among the risk factors of coronary heart disease, which is the most prominent cause of death in the adult population, and _the complications of acute myocadial infarction such as dysrhythmia, cardiogenic shock and cardiac failure. Despite the great progress at the methods of diag nosis and treatment, since those countries that cannot take the appropriate measures have an increasing amount of popu lation with myocardial infarction, the primary concern should he the elimination of the risk factors.