Aterosklerotik tavşanlarda plazma ve eritrosit lipid bileşimi ile lipid peroksidasyonu üzerine timozin F5' in etkisi
- Tez No: 37723
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-60- O Z E T Yüksek kolesterolle beslenen deney hayvanlarında karaciğer, aort ve koroner arterlerde lipid peroksid düzeylerinin arttığı ve li pid peroksidasyonundaki bu artışın glutatyon ve glutatyonla ilgili en zim aktivitelerindeki bir baskılanma ile birlikte olduğu bildirilmek tedir. Öte yandan, endokrin bez olarak kabul edilen timus bezinin, hem immünolojik hem de bazı metabolik olayları etkilediği kabul edil mektedir. Bir timus hormonu olan timozin F 'in metabolik etkileri ile 5 ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve timozin F ' in lipid metaboliz ması üzerine de etkisi olabileceği bildirilmiştir. Çalışmamızda, kolesterolce zengin diyetle beslenerek atero- skleroz oluşturulan tavşanlarda meydana gelen aterosklerotik değişik likler ile buna bağlı olarak gelişen lipid peroksidasyonu üzerine ti mozin Fc'in etkisini araştırdık. Çalışmalarımız sonucunda, timozin F5 uygulanan aterosklero tik tavşanların plazma ve eritrosit lipid fraksiyonları, lipid perok--61- sidleri ile eritrosit glutatyon düzeyleri ve spontan hemoliz değerle rinde aşağıdaki sonuçları elde ettik. - Plazmada; kolesterol, serbest kolesterol, LDL-kolesterol, trigliserid, fosfolipid ve lipid peroksid düzeyleri azalırken HDL - kolesterol düzeylerinde artma saptandı. - Eritrositlerde; kolesterol, fosfolipid, lipid peroksid dü zeyleri ile spontan hemoliz değerlerinin azalmasına karşılık glutatyon düzeylerinde artış saptandı. Bu sonuçlar, timozin Fg'in aterosklerotik tavşanlarda artmış lipid düzeylerinin ve uyarılmış lipid peroksidasyonunun azalmasında et kili olabileceğini, açıkça göstermektedir. Buna göre timus hormonunun aterosklerozun gelişmesinde engelleyici yönde bir etkisi olabileceği sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
-62- SUMMARY Attempts are made to report that lipid peroxide levels increase in the liver, aorta, and coronary arteries of the experimental animals fed on diet rich in high cholesterol and that this increase in lipid peroxidation is associated with glutathione and a suppression of enzymatic activities related with glutathione. On the other hand, it is also accepted that thymus gland, which is deemed to be an endocrine gland, effects both immunologic and some metabolic processes. Various investigations were performed related with the metabolic effects of thymosin F,., which is a thymic hormone, and it was reported that thymosin F_ might be effective on the lipid metabolism. In our study, attempts were made to investigate the atherosclerotic alterations which occurred in the rabbits on which atherosclerosis was produced after feeding on diets rich in cholesterol and the effect of thymosin F_ on lipid peroxidation which resulted. At the termination of our studies we obtained the following results on the plasma and erythrocyte lipid fractions, lipid peroxides and erythrocyte glutathione levels, and spontaneous hemolysis values.-63- - While cholesterol, free cholesterol, LDL-cholesterol, tri glyceride, phospholipid and lipid peroxide levels were decreased in the plasma, HDL-cholesterol levels were determined to increase. - Whereas cholesterol, phospholipid, lipid perexide levels and spontaneous hemolysis values were decreased in the erythrocyte, glutathione levels were detected to increase. These results clearly indicate that thymosin F- might be effective in the reduction of increased lipid levels and stimulated lipid peroxidation in atherosclerotic rabbits. Accordingly, it may be concluded that thymus hormone might have an inhibitory effect in the development of atherosclerosis.