Akut myokard infarktüsünde risk faktörleri ile aritmiler, kardiojenik şok ve kalb yetersizliği komplikasyonlarının incelenmesi
- Tez No: 80563
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
- 39 - SUMMARY In this study, 100 cases are investigated for the relationships among the risk factors of coronary heart disease, which is the most prominent cause of death in the adult population, and __ the complications of acute myocadial infarction such as dysrhythmia, cardiogenic shock and cardiac failure. Despite the great progress at the methods of diag nosis and treatment, since those countries that cannot take the appropriate measures have an increasing amount of popu lation with myocardial infarction, the primary concern should he the elimination of the risk factors.- 38 - Ventriküler prematüre vuruşlarda ön cidar myokard1 inf ark tüsle rinde mortalite, inferior myokard infarktüsüi mor- talitesine göre yüksek bulundu. Akut Myokard İnfarktüsünde kardiyojenik şok %10 ora nında görüldüi, mortalitesi. %90 bulundu, Kardiyojenik şokta ön cidar myokard infarktüsünde mortalite, inferior myokard infarktüsü lokalizasy onlulara göre fazla idi. Konjestif kalb yetersizliği ön cidar myokard infark tüsünde insidans ve mortalitesi, inferior myokard infarktüsüne göre 2 katından fazla bulundu. Akut myokard infarktüslü hastalarda, en önemli ölüm se bebi olarak az görülmesine rağmen kardiyojenik şokrventriküler fibrilasyon görüldü. Kalb yetersizliği ölüm sebebi olarak daha düşük oranda bulunmuştur. Akut myokard infarktüslü hastaların mümkünse hemen koroner acil bakım ünitlerine alınmaları, husule gelebilecek aritmi, kardiyojenik şok ye kalb yetersizliği gibi komplikasyonların meydana gelmesine mani olunmaya çalışılmalı, şayet meydana gelmişlerse enerjiklerken tedavi edilmelerinin temin edilmesi ile mortalitenin dahada düşürülmesine, infarktüsün oluşmasının önlenmesine ve en ideali bilinçli bir şekilde risk faktörlerinin ortadan kaldırılmasına yöneltilen çalışmalar yapılmalıdır. Zira myokard infarktüsü sonrası hayati tehlikeyi atlatan kişiler, infarktüsün yol açtığı etkileri tüm yaşam boyunca hem psişik, hemde sosyoekonomik düzeyde bütün ağırlığı ile hissedecektir.
Özet (Çeviri)
- 39 - SUMMARY In this study, 100 cases are investigated for the relationships among the risk factors of coronary heart disease, which is the most prominent cause of death in the adult population, and __ the complications of acute myocadial infarction such as dysrhythmia, cardiogenic shock and cardiac failure. Despite the great progress at the methods of diag nosis and treatment, since those countries that cannot take the appropriate measures have an increasing amount of popu lation with myocardial infarction, the primary concern should he the elimination of the risk factors.