Muhasebe eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesi: Ondokuz Mayıs Üniversitesi örneği
Teaching methods used in accounting education evaluation the case of Ondokuz Mayis University
  1. Tez No: 805642
  2. Yazar: SULTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Muhasebe eğitiminde kullanılan öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda Ondokuz Mayıs Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde öğrenim gören ve muhasebe dersi alan 372 öğrenciye anket uygulanmıştır. Araştırmada öğretim yöntemlerinin alt boyutlarını oluşturan anlatım, tartışma, soru-cevap, işbirlikli öğrenme, araştırma ve örnek olay yöntemlerine ilişkin ilgili literatürden yararlanılarak oluşturulan ölçek oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin analizinde frekans, t-testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin cinsiyet, yaş, bölüm ve aldıkları muhasebe dersleri ile öğretim yöntemleri algıları, yöntemlere karşı memnuniyetleri arasında farklılık olup olmadığı istatistiki olarak test edilmiş ve bazılarında anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the teaching methods used in Accounting education. Twenty-three hypotheses were created in this direction and a questionnaire was applied to 372 students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Ondokuz Mayıs University and taking an accounting course. In the research, a scale created by using the relevant literature on lecture, discussion, question-answer, cooperative learning, research and case study methods, which constitute the sub-dimensions of teaching methods, was created. In the analysis of the obtained data, frequency, t-test and one-way variance (ANOVA) were used. According to the research findings, whether there is a difference between the gender, age, department and accounting courses taken by the students and their perceptions of teaching methods and their satisfaction with the methods Decisively tested and significant differences were found in some of them.