İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının havalimanı çalışan farkındalığı üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of occupational HEALTH and safety practices on airport employee awareness
- Tez No: 805641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL GEÇİBESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Sivil Havacılık, Public Health, Accidents, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, DHMİ Bingöl Havalimanı çalışanlarının mevcut iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları kapsamında bilgi ve farkındalık düzeyinin hangi seviyede olduğunu tespit etmektir. Bir diğer amaç ise havalimanındaki iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının çalışan farkındalığı üzerindeki etkisini ölçen sorular ile anlamlı farklılık gösterip göstermediğini açıklamaktır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, anket yöntemine başvurulmuştur. Anket ölçeğine, havalimanı çalışanlarının farkındalık ve bilinç düzeylerini ölçmek için yeni sorular eklenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ölçeğinde; yönetsel önlem ve tedbirler, çalışanların kritere göre çalışmaları, iş sağlığı ve güvenliği farkındalık bilinç düzeyleri, eğitim uygulamaları ve yönetim ve çalışanlar arasında iş birliği ve iletişim olmak üzere çalışanların görüşlerini bildiren alt boyutlar bulunmaktadır. Anket verilerinin analizi için IBM SPSS 26 programı kullanılmıştır. Araştırmada tek yönlü ANOVA testleri, Post Hoc testi (Bonferonni ve Games Howell), basit ve çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi ile Mann-Whitney U testi ve çapraz tablolara başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis study is to determine the level of information and awareness level that DHMI Bingöl Airport employees have in terms of occupational health and safety practices. Another aim is to explain whether there is a significant difference between questions measuring the effects of occupational health and safety practices as well as airport employee awareness. Survey method was applied as a data collection tool. Survey questions were revised and developed from the questions that were previously performed for tourism sector. The survey of occupational health and safety practices were composed of subparts that give opinion's of participants about administrative precaution and measures, employees work according to criteria, occupational health and safety awareness consciousness levels, educational practices and lastly cooperation and communication between management and employees. IBM SPSS 26 program was used for data analysis. one way ANOVA test, Post Hoc tests (Bonferonni and Games Howell), Simple and multiple linear regression analysis, independent sample t test, Mann-Whitney U test and crosstabs were carried out in the research.