Koklear implant ile kontralateral işitsel beyin sapı implantı kullanan çocuklarda fonem ayırt etme ve lokalizasyon becerilerinin araştırılması
Investigation of phoneme discrimination and localization skills in pediatric cochlear implant and contralateral auditory brainstem implant users
  1. Tez No: 805663
  2. Yazar: ERVA DEĞİRMENCİ UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE BATUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, koklear implant (CI) ile kontralateral işitsel beyin sapı implantı (ABI) kullanıcısı çocuklarda fonem ayırt etme, lokalizasyon ve işitme ile ilgili yaşam kalitesi değerlendirmelerini yaparak kullanılan farklı modalitelerin işitsel performans sonuçları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmaktır. CI ile kontralateral ABI kullanıcısı, 6-18 yaş aralığındaki 17 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara fonem ayırt etme testi, azimut lokalizasyon testi ve işitme ile ilgili yaşam kalitesi ölçeği uygulanmıştır. Fonem ayırt etme ve azimut lokalizasyon testleri, yalnızca CI, yalnızca ABI ve bilateral olmak üzere 3 farklı koşulda değerlendirilmiştir. Fonem ayırt etme testinde üçlü karşılaştırmalarda anlamlı farklılık gözlenmiştir (p=0,004). İkili karşılaştırmalarda bilateral fonem ayırt etme skoru yalnızca ABI ile dinleme koşuluna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek elde edilmiş olup (p=0,003), CI ile bilateral koşul arasında anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Azimut lokalizasyon testinde üçlü karşılaştırmalarda anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). İşitme ile ilgili yaşam kalitesi ölçek puanları bilateral koşuldaki fonem ayırt etme skorları ile pozitif yönde kuvvetli düzeyde ilişkili bulunmuştur (r=0,873, p=0,001). ABI ile dinleme koşulunda fonem ayırt etme skoru ile azimut lokalizasyonu arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki elde edilmiştir (r=0,525, p=0,030). ABI ile lokalizasyonun bilateral lokalizasyon becerisi, bilateral fonem ayırt etme becerisinin işitme ile ilgili yaşam kalitesi üzerinde yordayıcı faktörler olduğu bulunmuştur. Bu çalışma bildiğimiz kadarıyla, CI ile kontralateral ABI kullanıcısı çocuklarda bütüncül işitsel değerlendirmenin yapılıp, işitsel performans sonuçları üzerinde CI ve ABI'ın katkılarının araştırıldığı, olgu raporları dışındaki ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of different modalities on performance in children with cochlear implants (CI) and contralateral auditory brainstem implants (ABI) by evaluating phoneme discrimination, localization, and hearing-related quality of life. The study included 17 participants, ages 6 to 18, who used CI and contralateral ABI. All participants underwent a phoneme discrimination test, an azimuth localization test, and a hearing-related quality of life assessment. Phoneme discrimination and azimuth localization tests were performed in three different conditions: CI, ABI, and bilateral. Significant differences were found in the triple comparisons in the phoneme discrimination test (p=0.004). In pairwise comparisons, the bilateral phoneme discrimination score was significantly higher compared to the only ABI listening condition (p=0.003), and no significant difference was observed between the CI and the bilateral condition (p>0.05). In the azimuth localization test, no significant difference was found in triple comparisons (p>0.05). In the bilateral condition, hearing-related quality of life scale ratings were positively and strongly correlated with phoneme discrimination scores (r=0.873, p=0.001). In the listening condition with ABI, a moderately positive correlation was found between phoneme discrimination score and azimuth localization (r=0.525, p=0.030). It was found that with ABI, localization skill was predictive of bilateral localization skill, and bilateral phoneme discrimination was predictive of hearing-related quality of life. To the best of our knowledge, this is the first study, other than case reports, in which holistic auditory evaluation was performed in children using CI and contralateral ABI, and the contributions of CI and ABI on performance were investigated.