Gibbon'dan Maenchen-Helfen'e İngilizce alanyazınında Hunlar
The Huns in English historical scholarship from Gibbon to Maenchen-Helfen
  1. Tez No: 805662
  2. Yazar: ONUR SAYGILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İngilizce alanyazınında başta yalnızca Roma tarihi içerisinde bir konu olarak temas edilen Hunlar zamanla bütün bir araştırmanın öznesi haline gelerek profesyonel bir yaklaşımla incelenmeye başlamıştır. Hunlar üzerinde çalışan araştırmacılar kimi zaman yeterince kaynak olmaması, kimi zaman kaynakların farklı yorumlanabilir olması nedeniyle Hun tarihini ilgilendiren hususlarda farklı sonuçlara varmışlardır. Çalışmada Gibbon'dan Maenchen-Helfen'e İngilizce alanyazınında Hun tarihinin gelişim çizgisi ele alınmaktadır. Hun tarihini ilgilendiren Hunların kökeni mevzusu, Xiong-nu Hun özdeşliği ve Hunların yaşam tarzları hususundaki incelemeler de çalışma dâhilindedir. Bu gelişim çizgisi araştırmacıların faydalandıkları kaynaklar ve benimsedikleri belirlenebilen yaklaşımlar üzerinden incelenmiştir. Çalışmada Hun tarihçiliğinde faydalanılan yöntemlerin araştırmacılara göre değişimi ve yıllar içinde Hunları konu alan tarihyazımının geldiği nokta aydınlığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In English literature, the Huns, who were at first examined only as a subject in Roman history gradually became the subject of a whole research and began to be examined with a professional approach. Sometimes because of having not enough resources and sometimes the sources' being open to different interpretations, researchers working on the Huns have reached different conclusions on the issues related to the history of the Huns. In this study, the development of Hun history in English literature from Gibbon to Maenchen-Helfen is discussed. Studies on the origin of the Huns, the identity of the Xiong-nu Huns and the lifestyles of the Huns, which concern the Huns, are also included in the study. This development has been examined through the resources that researchers have benefited from and the approaches they have adopted. In this study, the change of the approaches used in Hun historiography as regard to the researchers and the point arrived of historiography concerning the Huns over the years have been tried to be clarified.