Otomotiv sektöründe ıatf 16949:2016 standardının uygulanmasının örnek bir çalışma ile incelenmesi
Examination of implementation of iatf 16949:2016 standard in automotive industry with a case study
- Tez No: 805673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TUNÇ DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kalite yönetimi; eğitim, sanayi ve hizmet sektörleri olmak üzere her alanda yer almakta olup, vazgeçilmez bir unsurdur. Artan rekabet ile birlikte özellikle uluslararası pazarda yer alabilmek adına otomotiv firmaları kalite yönetim sistemini oluşturmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı, ISO 9001 ile birlikte otomotiv endüstrisinde üretim, sürekli iyileştirme, tasarım ve geliştirme için kalite yönetim sistemini tanımlamayan ve müşteri memnuniyetini arttırmak için süreç kalitesini ve sistemi iyileştirmeyi, riskleri tespit ederek hatayı oluşmadan önlemeyi esas alan bir standarddır. Bu tez çalışmasında örnek bir otomotiv firmasında ürün satışı/hizmet sunumu süreçleri IATF 16949 Otomotiv Sektöründe Kalite Yönetim Sistemi açısından ele alınmıştır. Firmanın faaliyette olduğu süre içerisinde elde edilen kazanımları müşteri memnuniyeti açısından anket tekniği kullanılarak incelenmiş ve veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality management is a key element in all areas, including education, industry and service sectors. With the increasing competition, automotive companies are trying to establish a quality management system especially in order to take place in the international market. The IATF 16949:2016 Automotive Quality Management System standard, together with ISO 9001, defines the quality management system for production, continuous improvement, design and development, process quality and system improvement in the automotive industry to increase customer satisfaction, identify risks and prevent defects before they arise. In this thesis, product sales/service presentation processes in an exemplary automotive company were evaluated in terms of IATF 16949 Quality Management System in the Automotive Industry. The success of the company during its activities was evaluated in terms of customer satisfaction by using questionnaire technique and statistical analysis was performed for the evaluation of data.