Dynamical analysis of chaotic circuits with computational algebra method
Hesaplamalı cebir yöntemleri ile kaotik devrelerin dinamik analizi
  1. Tez No: 805683
  2. Yazar: BEGÜM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN ÖZGÜR AYBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, bilgisayar yoluyla, Bao'nun basit üçüncü dereceden indüktörsüz memristif kaotik devresinden türetilen yeni bir otonom, doğrusal olmayan, sürekli zamanlı sistemini kaotik dinamikler için analiz etmektedir. Bao ve ark. indüktörün [1] olumsuz etkilerinden kaçınmak için dirençler, kapasitörler ve op-amp'larla Chua memristör emülatörünü basit üçüncü dereceden indüktörsüz kaotik devre, kaotik davranışın matematiksel temsili için dinamik olarak basitleştirilmiş elemanların sayısı ile önemli olan, oldukça işlevsel bileşenleri kullanılarak tasarladı. Önerilen modelimiz, kondansatörün elektriksel özellikleri üzerindeki uzun vadeli olumsuz etkilerin üstesinden gelmeyi ve bir elektrik indüktörü gibi davranan ek bir değişkene bağlı olarak deneysel sonuçları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Lyapunov rejimleri ile sonuçlarla ilgili olarak değiştirilmiş kaotik devredeki çatallanma özelliklerini incelemek ve ayrıca önerilen devrede periyot-1, periyot-2, periyot-4 ve kaotik çekicilerin limit döngülerini belirlemek için sayısal örnekler verilmiştir
Özet (Çeviri)
This study analyses a novel autonomous non- linear continuous-time system derived from Bao's simple third-order inductor-free memristive chaotic circuit for chaotic dynamics via computer algebra. Bao et al. designed the Chua memristor emulator with resistors, capacitors, and opamps to avoid the negative effects of the inductor [1]. This simple third-order inductor-free chaotic circuit utilizes reasonably functional discrete components, which are significant with the number of dynamically simplified elements for mathematical representation of chaotic behaviour. Our proposed model aims to overcome the negative long-term effects on the electrical properties of the capacitor and reveal experimental results depending on an additional variable that behaves like an electrical inductor. Numerical examples are given to study bifurcation properties in the modified chaotic circuit concerning the results with Lyapunov regimes and also to identify limit cycles of period-1, period-2, period-4, and chaotic attractors in the proposed circuit.