Koç spermasının dondurulabilirliği üzerine proantosiyanidinin etkileri
Effects of proanthocyanidin on freezability of ram sperm
- Tez No: 805798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AVDATEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı Sönmez ırkı koçların sperma sulandırıcısına katılan farklı konsantrasyondaki proantosiyanidinin çözüm sonu spermatolojik parametreler, oksidatif stres ve DNA hasarı üzerine etkileri araştırıldı. Ejakulatlar üç baş Sönmez koçtan haftada bir kez suni vajen yardımıyla toplandı ve bu işlem altı tekrar şeklinde uygulandı. Ejakulatlar ml'de 150x106 spermatozoon olacak şekilde antioksidan içermeyen (kontrol) ve antioksidan içeren (10 µg/ml, 25 µg/ml, 50 µg/ml ve 100 µg/ml ) sulandırıcılar ile beş bölüme ayrıldı. Sulandırılan örnekler 0,25 ml'lik payetlerde 5 0C'de 3 saat ekilibrasyona tabi tutulduktan sonra sıvı azot buharında donduruldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of proanthocyanidin at different concentrations on post-thaw spermatozoal parameters, oxidative stress, and DNA damage in the semen diluent of Sönmez breed rams. Ejaculates were collected once a week from three mature rams using artificial vagina and repeated six times. The ejaculates were divided into five groups, including a control group with no antioxidant and four groups with different concentrations of proanthocyanidin (10 µg/ml, 25 µg/ml, 50 µg/ml, and 100 µg/ml) in the semen diluent to obtain 150 x 10^6 spermatozoa per ml. After equilibration for 3 hours at 5°C, the diluted samples were frozen in 0.25 ml straws and stored in liquid nitrogen vapor.