Farklı oranlarda gliserol ilave edilen sulandırıcılarla sulandırılan koç spermasının spermatolojik özellikleri ve dondurulabilirliği üzerine askorbik asit (vitamin C)' nin etkisi
The effect of ascorbic acid (vitamin C) on freezability and spermatological characteristics of ram semen diluted by extenders containing different proportions of glycerol
- Tez No: 118811
- Danışmanlar: PROF.DR. EŞREF DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 675
Özet
ÖZET Bu çalışma, koçlara intramusküler uygulanan vitamin C'nin, spermatolojik özellikler üzerine etkisi ile değişik oranlarda gliserol ve vitamin C ilave edilen sulandırıcılarla koç spermasının sulandırılmasının spermanın dondurulabilirliği ve spermatolojik özellikler üzerine etkisi araştırılmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 6 Akkaraman koç kullanıldı. Koçlardan bir ay süreyle, 3 günde bir, kan ve elektroejakülatörle sperma alındı. Sonra koçlara 30 gün süreyle 20 mg/kg/gün i.m. vitamin C uygulandı. Bu süre esnasında da benzer şekilde kan ve sperma alındı. Kan ve spermalardaki vitamin C düzeyleri ile spermaların spermatolojik özellikleri tespit edildi. Araştırmanın ikinci kısmında aynı koçlardan alman spermalar pooling yapılarak ön sulandırılması yapıldı ve sıcaklığı 2 saat içerisinde 4°C'ye düşürülerek 20 eşit kısma ayrıldı. Spermalar, farklı oranlarda gliserol (%0, 1,3,5,7) ve vitamin C (0,0.5,1,2 mg/ml) içeren 20 farklı sulandırıcıyla 1:1 oranında sulandırıldı. Sulandırılmış spermalar 0.25 'lik payetlerde 4 saat bekletildikten sonra sıvı azot buharında donduruldu. Dondurulan spermalar, 38°C'de 25 saniyede çözdürülerek spermatolojik özellikleri belirlendi. Vitamin C enjeksiyonlarından sonra, koçların kan serumu ve sperma vitamin C düzeylerinin yükseldiği (PO.01), sperma miktarı ve spermatozoon yoğunluğunun arttığı (P0.05) tespit edildi. Farklı oranlarda gliserol ve vitamin C ilave edilen gruplarda, vitamin C miktarının artışına bağlı olarak spermatolojik özelliklerde herhangi bir farklılık görülmedi. Gliserolasyon ve equilibrasyondan sonra, gliserol oranının artışına bağlı olarak akrozoma bağlı anormal spermatozoon, toplam anormal spermatozoon ve ölü spermatozoon oranlan yükselirken (PO.05), spermatozoon motilitesinin düştüğü (PO.05) görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to investigate the effects of intramuscular » administration of ascorbic acid on spermatological characteristics in rams, and influence of semen diluted by extenders containing different proportions of glycerol and vitamin C on semen frezability and spermatological parameters. In this investigation, six Akkaraman rams were used. Semen was collected by electroejaculator once every three days during one month. Blood samples were taken after semen collections. After the intramuscular administration of vitamin C at a dose of 20 mg/kg/day during 30 days, blood and semen samples were taken similarly once in three days during injections. All ejaculates were evaluated for spermatological characteristics. Vitamin C levels were determined in blood serum and semen samples. In the second part of the experiment, semen collected from the same rams were pooled in a glass tube. Pooled semen were diluted in 1:4 (v/v, semen: extender). It was cooled slowly to 4°C within 2 h. Each of the resulting diluted and cooled 20 semen groups was diluted 1:1 with one extender group containing different proportions of glycerol (0,1,3,5,7%) and ascorbic acid (0,0.5,1,2 mg/ml). Extended semen was packaged in 0.25 ml French straws. The semen was allowed to equilibrate for 4 h before freezing. The straws were frozen in liquid nitrogen vapour. The straws from each treatment were thawed in a water bath at 38°C for 25 s. After administration of vitamin C, significant increases were observed in the average vitamin C levels in blood serum and semen of rams (PO.01), the average semen volume and sperm concentration (P0.05). There was no significant difference in spermatological characteristics depending on the increase in proportions of vitamin C after glycerolation, equilibration, freezing and thawing.