Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisine 2020- 2021 yıllarında iş kazası nedeniyle başvuran olguların adli tıbbi açıdan değerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of the cases who applied to the emergency department of Karadeniz Technical University due to occupational accidents in 2020-2021
  1. Tez No: 805807
  2. Yazar: BAŞAK ASKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN SEÇKİN KIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
1. Giriş ve Amaç: İş kazaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. İş kazalarının en sık meydana geldiği zaman, yaş aralıkları, kaza ve yaralanma türlerine bakıldığında kazaların azaltılmasına yardımcı önemli istatistiklerin olduğu görülmektedir. Çalışmamızda; KTÜ Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 2020-2021 yıllarında başvuran olgular yaş, cinsiyet, meslek kolu, kazanın meydana geldiği zaman, kaza türü, yaralanma şekli, yaralanmanın basit tıbbi müdahale ile giderilip giderilemeyeceği ve hayati tehlikeye neden olup olmadığı gibi çeşitli yönlerden incelenerek iş kazaları sonucu oluşan yaralanmalar konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. 2. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın yapısı kesitsel tanımlayıcı bir çalışma niteliğinde olup KTÜ Tıp Fakültesi Acil Servisine 2020-2021 yıllarında başvuru yapmış iş kazası sonucu yaralanan olguların dosyaları, elektronik ortamda geriye dönük olarak incelenerek yapılmıştır. 3. Bulgular: İş kazası nedeniyle yaralanan olguların cinsiyetleri incelendiğinde % 92,9'nun (n:843) erkek ve %7,1 (n:64)'nin kadın olduğu, kazaların en çok 21-40 arası yaş grubunda (%60,1, n=545) görüldüğü, yaş ortalamasının ise 35,02±11,09 olduğu tespit edilmiştir. İş kazasının meydana geldiği sektörler incelendiğinde, kazaların en sık inşaat sektöründe meydana geldiği görülmektedir. 4. Sonuç: En önemli yaralanma ve ölüm nedenlerinden biri olan iş kazaları, hayatın en üretken yaş aralığında görülmekte, işgücü kayıplarına neden olarak ülke ekonomisine büyük zararlar vermektedir. İş kazaları sonucu oluşan kaybı en aza indirebilmek için, çalışanlarda bu konuda farkındalığın arttırılması sağlanmalı, gerekli eğitim ve denetimler düzenli olarak yapılmalı ve kazaları önlemeye yönelik teknik olanaklar iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
1. Introduction and Objective: Occupational accidents are an important cause of morbidity and mortality in our country as well as all over the world. When occupational accidents occur most frequently, age ranges, accident and injury types, it is seen that there are important statistics that will help reduce accidents. In our study; Cases who applied to the Emergency Service of KTU Faculty of Medicine between 2020-2021 were examined in terms of age, gender, occupation, time of the accident, type of accident, type of injury, whether the injury could be remedied with simple medical intervention and whether it caused a life-threatening accident. It is aimed to raise awareness about injuries resulting from injuries. 2. Materials and Methods: The structure of the study is a cross-sectional descriptive study, and the files of the cases who applied to the Emergency Service of KTU Medical Faculty in 2020-2021 and were injured as a result of work accident were examined retrospectively in electronic environment. 3. Results: When the genders of the cases injured due to work accidents were examined, it was observed that 92.9% (n:843) were male and 7.1% (n:64) were female, and the accidents were mostly in the 21-40 age group (60,1%, n=545) and the mean age was found to be 35.02±11.09. When the sectors in which occupational accidents occur are examined it is seen that the accidents occur most frequently in the construction sector. 4. Conclusion: Occupational accidents, which are one of the most important causes of morbidity and mortality, are seen in the most productive age range of life and cause great damage to the country's economy by causing great labor losses. In order to minimize the loss resulting from occupational accidents, awareness of employees on this issue should be increased, necessary training and inspections should be carried out regularly, and technical opportunities should be improved to prevent accidents.