Diparetik serebral palsili çocuklarda motor ve kognitif ikili görevin yürüme ve dengeye etkisi
The effect of motor and cognitive DUAL task on walking and balance in children with diparetic cerebral palsy
- Tez No: 805808
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı diparetik serebral palsili çocuklarda motor ve kognitif ikili görevin yürüme ve dengeye etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 8-12 yaş aralığında olan, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne (KMFSS) ve El Becerileri Sınıflandırma Sistemi'ne (EBSS) göre seviye 1 veya 2 olan 24 (kız: 10, erkek: 14) diparetik serebral palsi tanılı çocuk dahil edildi. Çocukların demografik özellikleri demografik veri formu, yürüme hızları 10 metre yürüme testi, kadans hesaplaması, denge değerlendirmeleri Süreli Kalk Yürü Testi (SKYT) ve Dört Adım Kare Testi (DAKT) ile değerlendirildi. Çocuklardan üzerinde içi boş plastik bir kutu bulunan tepsiyi taşıyarak motor ikili görevi gerçekleştirmeleri ve K harfi ile başlayan hayvan isimlerini sayarak kognitif ikili görevi gerçekleştirmeleri istendi. Bu çalışma sonucunda diparetik serebral palsili çocukların tüm parametrelerde tekli görev performanslarının ikili göreve göre daha iyi olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of motor and cognitive dual task on walking and balance in children with diparetic cerebral palsy. Twenty-four children (girls: 10, boys: 14) aged 8-12 years, diagnosed with diparetic cerebral palsy and level 1 or 2 according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS) and Manual Abilitys Classification System (MACS) were included in the study. Demographic characteristics of the children were evaluated with the demographic data form, walking speed 10 meters walking test, cadence calculation, balance evaluations with Timed Up and Go Test (TUG) and Four Step Square Test (FSST). The children were asked to perform the motor dual task by carrying the tray with a empty plastic box on it, and to perform the cognitive dual task by counting the animal names starting with the letter K. As a result of this study, it was found that the single-task performance of children with diparetic cerebral palsy was better than the dual-task in all parameters.