Kabul
Accept
- Tez No: 805856
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu projede, evli bir çiftin toplum baskısı sebebiyle birbirlerinden gizli olarak sürdürdükleri ikincil yaşamlarını tesadüf eseri öğrenip, birbirlerini kabul ettikleri zamanın hikayesi anlatılmak istenmiştir. Projede amaçlandığı üzere toplum baskısının bireyler üzerindeki etkisi ve hikâyede işlenen bireyler arasındaki iletişim problemleri temel alınmıştır. Bu filmde, geçmişten günümüze dek devam etmekte olan toplum baskısının hayatlarımıza ne denli etki ettiğine dikkat çekilmiştir. Hikayedeki evli çift toplum baskısı sebebiyle toplumsal kimliklerine aykırı bulunan hobileriyle gizlenerek ilgilenmektedir. Birbirlerinden habersiz vaziyette sürdürdükleri bu ikincil yaşamlarını öğrendikten sonra birbirlerini kabul etmeye karar verirler. Proje; yaşadığımız toplumda insanların birbirlerini kabul etmelerinin aslında ne denli kolay olduğu fikrini işlemeye çalışarak toplum baskısı temasını sinemada uygulamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, it is aimed to tell a story about a married couple who learned their secondary lives by coincidence and the story of accepting each other. Regarding to be aimed of the Project which is based on the people who have been communicational problems between them and social pressure effects on individuals. In this Film, attention is drawn to how the social pressure affects our lives from the past to present. The married couple who are mentioned in story, attend to their hobbies secretly because of contrary of their social identity. When they learn each other's secondary unaware lives, they decide to accept each other. In conclusion, project is aimed to realize the theme of social pressure in cinema with trying to work out the idea of actually how easy to people accept each other in the society we live in.