Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık işgücü politikası ve yönetimi
Health workforce policy and management during the Covid-19 pandemic process
- Tez No: 805857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Pandemi hazırlığı, devletlerin doğru bilgi ve kapasiteleri geliştirerek bir pandemiyi gerçekleşmeden önce tahmin etme ve küresel bir halk sağlığı acil durumuna hazırlanma becerisini ifade etmektedir. Tehlikeleri ve tehditleri anlamak, risk öngörüsü ve değerlendirmesi için kapasite oluşturmak ülkelerin önleme politikalarını ve risk azaltma programlarını daha iyi hedeflemelerine olanak tanır. Bu nedenle pandemi öncesi sağlık işgücü politikalarının belirlenmesi ve risk yönetimi prosedürleri oluşturarak pandemi hazırlığını sağlamak önemlidir. Bu çalışmada DSÖ ve ILO tarafından önerilen Covid-19 pandemisi sürecinde sağlık işgücü politikası ve yönetimi müdahalelerini ortaya koymayı, Covid-19 hazırlılığı örgütsel güveni ile iş tatmini arasındaki etkiyi değerlendirmeyi ve gelecekte meydana gelebilecek pandemiler için daha hızlı ve etkili müdahale yöntemleri geliştirmek için kaynak oluşturmak amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş tatmininin Covid-19 hazırlılığına güven ile pozitif yönlü olduğu ve çalıştığı kuruma ve çalışanlara güven duyanların iş tatmininin olumlu yönde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pandemic preparedness refers to the ability of governments to predict a pandemic before it happens and prepare for a global public health emergency by developing the right knowledge and capacities. Understanding hazards and threats and building capacity for risk prediction and assessment allows countries to better target their prevention policies and risk reduction programmes. For this reason, it is important to determine pre-pandemic health workforce policies and to ensure pandemic preparedness by establishing risk management procedures. In this study, it is aimed to reveal health workforce policy and management interventions during the Covid-19 pandemic recommended by WHO and ILO, to evaluate the impact between Covid – 19 readiness organizational Trust and job satisfaction. Resources will be created to develop faster and more effective response methods for future pandemics. As a result of the analyzes made, it has been seen that confidence and job satisfaction have a positive effect in preparation for Covid-19, and the job satisfaction of those who trust the institution and employees increases positively.