Sağlık çalışanlarında tütün ürünleri kullanımının anksiyete ve depresyon düzeyi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship of tobacco product use with anxiety and depression levels in healthcare workers
  1. Tez No: 805864
  2. Yazar: FATİH AKILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUHTEŞEM EROL YAYLA, UZMAN ALİ İHSAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda sağlık çalışanlarında tütün ve tütün ürünleri kullanımının, sosyodemografik özellikler, depresyon düzeyleri ve anksiyeteyle olan ilişkisini incelemeyi ve bu sayede hem sağlık çalışanlarında sigara kullanım düzeylerinin depresyon ve anksiyete ile ilişkisini hem de buna etki eden faktörleri saptayarak bu konularla ilgili yapılacak gelecek çalışmalara katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı kesitsel tipte olup 01.02.2023 ile 31.03.2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan 199 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Sağlık çalışanlarının sosyodemografik bilgileri, sigara kullanım durumları sorgulanıp sigara kullananlara FNBT ve tüm katılımcı sağlık çalışanlarına Beck Depresyon ve Beck Anksiyete ölçeği uygulanmıştır. Anket veri formu ve ölçekler google e- form ve yüzyüze olarak yapılmıştır. İstatistiksel hesaplama ve analizler için istatistiksel analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to examine the relationship of tobacco and tobacco product use with sociodemographic characteristics, depression levels and anxiety in health care workers and to contribute to future studies on these issues by determining both the relationship of smoking levels with depression and anxiety in health care workers and the factors affecting this relationship. Materials and methods: Our descriptive cross-sectional study was conducted with 199 healthcare workers working in Adana City Training and Research Hospital between 01.02.2023 and 31.03.2023. Sociodemographic information and smoking status of healthcare workers were questioned and FNDT was administered to smokers and Beck Depression and Beck Anxiety scales were administered to all participating healthcare workers. The survey data form and scales were administered via google e-form and face-to-face. Statistical analysis software was used for statistical calculations and analyses.