Sağlık çalışanlarının covıd-19 pandemi döneminde tütün ürünleri kullanımına bakış açısı ve kullanıcılarda alışkanlık değişimlerinin incelenmesi
Health professionals' perspective on tobacco use during the covid-19 pandemic period and investigation of habit changes in users
- Tez No: 788281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada; yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19) pandemisi sürecinde sağlık çalışanlarının tütün ürünleri kullanımına ilişkin görüşlerini incelemek, tütün ürünleri kullanan sağlık çalışanlarının alışkanlıklarındaki değişiklikleri belirlemek ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği (KAÖ) ile kaygı düzeylerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Tütün kullanımının bırakılmasının COVID-19 hastalık riski ve komplikasyonlarını azaltığını vurgulamak, pandemi sırasında tütün kullanımını bırakmayı teşvik etmek, tütün kullanımını bırakmayı desteklemeye yönelik yeni çıkarımlar geliştirilmesine yardımcı olmak planlandı. Anketi tamamlayan sağlık çalışanlarına gönderilen tütün kullanımının COVID-19 hastalığı üzerindeki olumsuz etkisi konusundaki bilgilendirme broşürü ile çalışanların bu konudaki bilgi düzeylerini artırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Pandemi koşulları nedeniyle çevrimiçi (on-line) uygulanan çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (EAH) görev yapan 370 gönüllü sağlık çalışanı katılmıştır. Araştırmacılar tarafından geliştirilen anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik verileri toplamaya yönelik sekiz soru, ikinci bölümde KAÖ, üçüncü bölümde ise araştırmacılar tarafından geliştirilen COVID-19 hastalığında sigara kullanımına bakış açısı ve kullanıcılarda alışkanlık değişimlerini inceleyen 24 adet çoktan seçmeli ve açık uçlu sorular mevcuttu. Katılımcıların sosyodemografik ve klinik özellikleri, pandemi döneminde tütün kullanımına bakış açıları, koronavirüs anksiyete düzeyleri ve sigara kullananlarda ortaya çıkan alışkanlık değişimleri ile ilgili toplanan veriler Statistical Package for the Social Sciences (IBM, SPSS Statistics, 22.0) paket programı ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 114'ü (%30,8) erkek, 256'sı (%69,2) kadın olmak üzere 370 sağlık çalışanın yaş ortalaması 37,05±8,92'dir. Sigara kullanan toplam 122 (%33,0) sağlık çalışanından 46'sı (%40,35) erkek, 76'sı (%29,68) kadındı. Katılımcıların 157'si (%42,4) hiç sigara içmediği, 47'sinin de (%12,7) eski sigara kullanıcısı oldukları saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of this study are; to examine the views of healthcare professionals about the use of tobacco products during the novel coronavirus disease (COVID-19) pandemic, to determine the changes in habits of healthcare professionals who use tobacco products, and to evaluate the anxiety levels by Coronavirus Anxiety Scale. It was planned to emphasize that quitting tobacco use reduces the risk and complications of COVID-19 disease, to encourage quitting tobacco use during the pandemic, and to help develop new implications to support quitting tobacco use. It is targeted to increase the knowledge level of the employees on this issue with the information brochure about the negative effect of tobacco use on the COVID-19 disease, which was sent to the healthcare professionals who completed the survey. Material and Method: Three hundred seventy volunteer health workers working at the Health Sciences University (SBU) Antalya Training and Research Hospital (EAH) participated in the study performed as online due to pandemic conditions. The questionnaire form developed by the researchers consists of three parts. In the first part, there were eight questions to collect sociodemographic data, in the second part the Coronavirus Anxiety Scale (CAS), in the third part, there were 24 multiple-choice and open-ended questions that examined the perspective on smoking in the COVID-19 disease developed by the researchers and the habit changes in the users. The collected data on the sociodemographic and clinical characteristics of the participants, their perspectives on tobacco use during the pandemic, coronavirus anxiety levels and habit changes in smokers were evaluated with the Statistical Package for the Social Sciences (IBM, SPSS Statistics, 22.0) package program. Results: The mean age of 370 healthcare workers, 114 (30.8%) male and 256 (69.2%) female participating in the study, is 37.05±8.92. Of a total of 122 (33.0%) smokers, 46 (40.35%) were male and 76 (29.68%) were female. It was determined that 157 (42.4%) of the participants had never smoked and 47 (12.7%) were ex-smokers.