4 haftalık dar alan oyunları ile birlikte yapılan ip atlama ve pliometrik antrenmanların performans cevaplarına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of 4-week jump rope and plyometric training combined with small-sided games on performance responses
- Tez No: 805879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dar alan oyunları ve sıçrama antrenmanları sporcuların bazı performans faktörlerini geliştirmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma da, genç amatör kadın voleybolcular üzerinde yapılan bir araştırma olup, voleybolda dar alan oyunlarıyla birlikte uygulanan ip atlama ve pliometrik antrenmanların hangi performans özelliklerine etki ettiğini ve ip atlama antrenmanlarının pliometrik antrenmanlara bir alternatif olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya ip atlama (n=8) ve pliometrik (n=8) antrenman gruplarına dâhil olan toplam 16 gönüllü sporcu katılmıştır. Katılımcıların çalışma öncesi sürat, çeviklik, denge, sıçrama, reaktif kuvvet indeksi, hamstring/quadriceps oranı, izokinetik diz eklemi (60°s⁻ˡ ve 180° s⁻ˡ ) ve ayak bileği kuvveti (30° s⁻ˡ ve 120° s⁻ˡ ) ön test değerleri gerekli ölçümler alınarak tespit edilmiştir. Her iki grupta haftada ikişer defa dar alan oyunlarına katılmışlarıdır. Birinci grup dar alan oyunlarına ek olarak 4 hafta ve haftada 2 gün olacak şekilde ip atlama antrenmanı, ikinci grup ise aynı süre ve zamanlarda pliometrik antrenmanlara katılmışlarıdır. 4 haftalık sürecin ardından tüm katılımcıların söz konusu değerleri son test ölçümleri alınarak yeniden belirlenmiştir. Elde edilen veriler normal dağılıma uygun olduğu için mixed anova testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The combination of small-sided games and jump training exercises is widely used to improve various performance factors in athletes. This study is a research conducted on young amateur female volleyball players to determine which performance characteristics are enhanced by combining small-sided games with jump rope and plyometric training in volleyball, as well as to examine whether jump rope training can be an alternative to plyometric training. A total of 16 volunteer athletes participated in the study, with 8 participants assigned to the jump rope group and 8 participants assigned to the plyometric training group. Before the study, all participants pre-test values for speed, agility, balance, vertical jump, reactive strength index, hamstring/quadriceps ratio, isokinetic knee joint measurements (at 60°s⁻¹ and 180°s⁻¹), and ankle strength (at 30°s⁻¹ and 120°s⁻¹) were determined through the necessary measurements. Both groups participated in small-sided games twice a week. The first group engaged in jump rope training in addition to small-sided games for 4 weeks, twice a week. The second group participated in plyometric training during the same duration and schedule. Following the 4-week period, all participants' aforementioned values were re-evaluated through post-test measurements. Due to the normal distribution of all variables, a mixed ANOVA test was conducted.