Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri hastalarda kısa süreli orlistat tedavisinin yağlı karaciğer indeksi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of short-term orlistat treatment on fatty liver index in patients with a body mass index 40 and over
- Tez No: 805880
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda vücut kitle indeksi 40 ve üzeri hastaların kısa süreli orlistat tedavisi ile alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını (NAFLD) teşhis etmede kullanılan yağlı karaciğer indeksi (FLI) skorunun 0. ve 3. aydaki değişiminin değerlendirilmesi ve literatür verileri ile karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel, retrospektif olarak tasarlandı. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniği'ne 01.01.2021-01.07.2022 tarihleri arasında başvuran 18-85 yaş aralığında vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olup orlistat başlanan hastalar dahil edildi. Hastaların dosyalarından demografik bilgiler ve laboratuvar bulguları retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 46 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm hastalara orlistat tedavisi uygulanmış ve başlangıç (0.ay) ile üç ay sonraki değerler (3.ay) karşılaştırılmıştır. Çalışmamızda değerlendirilen 46 hastanın tamamı kadın olup yaş ortalamaları 44.39 ± 10.72 yıl (en küçük 22 yaş, en büyük 64 yaş) olarak belirlenmiştir. Hastaların boy ortalaması 161.20 ± 5.70 cm (149-175 cm)'dir. Çalışmamızda alkolsüz karaciğer yağlanmasının göstergesi olarak bel çevresi, vücut kitle indeksi, trigliserit ve gama-glutamil transferaz değerlerine dayalı bir algoritma olan“Faty Liver Index”kullanılmıştır ve orlistat tedavisinin sonuca etkisi esas olarak FLI üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda FLI, VKİ, bel çevresi, GGT, insülin, açlık kan şekeri, HDL-C değerlerinde anlamlı azalma tespit edildi (sırasıyla p değerleri p=
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to evaluate the change in the fatty liver index (FLI) score, which is used to diagnose NAFLD with short-term orlistat therapy in patients with a body mass index of 40 and above, at 0 and 3 months and compare it with the literature data. Materials and Methods: Our study was designed as cross-sectional, retrospective. . Patients between the ages of 18-85 who applied to Kocaeli Derince Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolism Diseases Polyclinic between 01.01.2021 and 01.07.2022 and were started on orlistat with a body mass index of 40 and above were included. Demographic information and laboratory findings were recorded retrospectively from the files of the patients. Results: A total of 46 participants were included in our study. All patients were treated with orlistat and the values at baseline (0 months) and three months later (3 months) were compared. All of the 46 patients evaluated in our study were women, with a mean age of 44.39 ± 10.72 years (the youngest 22 years old, the oldest 64 years old). The mean height of the patients was 161.20 ± 5.70 cm (149-175 cm). In our study,“Faty Liver Index”, an algorithm based on waist circumference, body mass index, triglyceride and gamma-glutamyl transferase values, was used as an indicator of non-alcoholic fatty liver disease and the effect of orlistat treatment on outcome was evaluated mainly on the FLI. As a result of the study, a significant decrease was detected in FLI, BMI, waist circumference, GGT, insulin, fasting blood sugar, HDL-C values (p-value respectively değerleri p=