Total diz artroplastisinde tibial komponentin sagital konumunun patellofemoral eklem üzerine etkisinin klinik ve radyolojik olarak incelenmesi
Clinical and radiological investigation of the effect of the sagital location of the tibial component on the patellofemoral joint in total knee artroplasty
- Tez No: 526034
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOMBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Amaç: Total diz artroplastisi yapılan hastalarda tibial komponentin posterior eğimi hakkında hâlâ kesin bir görüş birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı TDA vakalarımızda tibial komponentin sagittal konumunun patellofemoral eklem üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2007 ile Aralık 2015 tarihleri arasında kliniğimizde yapılmış olan TDA'lar incelendi. Çalışmamıza toplam 129 hastanın 169 dizi dahil edildi. Hastalarımızın 112 tanesi kadın, 17 tanesi erkekti. 40 hastanın bilateral dizleri incelendi. Hastaların en genci 52, en yaşlısı 94 yaşındaydı. Olguların yaş ortalaması 73.04±7.03'dür. En kısa takip süresi 24.8 ay, en uzun takip süresi 144 aydı. Ortalama takip süresi 56±27.78 ay. Hastalarımızın hepsinde sabit insert kullandık. Hiçbir hastamıza revizyon cerrahisi ve patella replasmanı yapılmamıştır. 9 farklı cerrah tarafından protezler uygulanmıştır. Hastalara son kontrollerinde radyolojik olarak diz ön-arka grafi, diz yan grafi, ortoröntgenografi tetkikleri yapıldı. Hastaların grafilerinde posterior tibial eğim ölçüldü; 3° altında, 3° ve 7° arasında, 7° üzerinde olacak şekilde gruplandılar. Klinik sonuçlar SF36, VAS, ROM değerleri, memnuniyet durumu (memnuniyet, ağrı azalması, aktivitlere tekrar dönüş) ve diz skorları (KOOS, Kujala formu, OXFORD) ile değerlendirildi. Bulgular: Artroplasti yapılan hastalarımızdan kadınların VKİ(Vücut Kitle İndeksi) erkeklerden anlamlı olarak yüksek bulundu. Tibial komponentlerimizin eğimi ortalama 4,65±2,32 bulundu. Artroplasti öncesi diz çevresi cerrahi müdahele geçiren hastaların KOOS Pain, KOOS ADL, KOOS Sport değerleri yüksek idi, fakat anlamlı değildi(p>0,05). KOOS QOL anlamlı olarak yüksekti(p0,05). Tibial komponent posterior eğimi 7° ve üzeri olanlarda KOOS Symptoms anlamlı olarak yüksek idi(p0,05). Postop KUJALA skoru düşük fakat anlamlı değildi(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: There is still no agreement about posterior slope of the tibial component in patients who underwent total knee arthroplasty(TKA). The aim of this study is to examine the effect of the sagital position of the tibial component on the patellofemoral joint. Material and Method: TKAs performed in our clinic between January 2007 and December 2015 were examined. Totally 169 knees of 129 patients were included in our study. 112 of our patients were female and 17 of them were male. Bilateral knees of 40 patients were examined. The youngest one of patients was 52, the oldest one of patients was 94 years old. The average age of cases was 73.03±7.04. The shortest length of follow-up was 24.8, the longest length of follow-up was 144 months. The average length of follow-up was 56±27.78. We used a fixed insert in all of our patients. None of our patients was performed revision surgery and patella replacement. TKA's were performed by 9 different surgeons. The patients were evaluated radiologically with the knee antero-posterior radiography, lateral knee radiography and orthoroentgenography at the final follow-up. Posterior tibial slope was measured on the patient's lateral radiographs. They were grouped under 3°, betwwen 3°-7° degrees and over 7°. Clinical results were evaluated with SF36, VAS ROM values, satisfaction status (satisfaction, pain reduction, return to activities) and knee scores (KOOS, Kujala form, OXFORD) Results: It was found that the BMI(Body Mass Index) of the female patients who underwent arthroplasty was significantly higher than males. The slope of tibial components was found average 4,65±2,32. KOOS pain, KOOS ADL and KOOS Sport values of patients, who had surgery around knee before arthroplasty were not significant (p>0,05). KOOS QOL was significantly high(p>0,05). Scores of Postop KUJALA and postop OXFORD were low but not significant(p>0,05). KOOS symptoms were significantly high in patients with posterior slope of the tibial component 7° and above(p0,05). Score of postop KUJALA was low but not significant (p>0,05). Caton-Deschamps index tibial component slope was significantly higher in patients with 7° and above compared the other groups(p>0,05). There was no significant relation between Caton-Deschamps indexes and postoperative KUJALA scores.