Hadlock büyüme standardına göre fetal büyüme kısıtlılığı tanısı alan olguların fenton büyüme çizelgesine göre oluşturulan gruplar arasında erken yenidoğan komplikasyonları açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 805883
  2. Yazar: SANEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fetal büyüme kısıtlılığı günümüzde perinatal morbidite ve mortalitenin önemli bir nedeni olmaya devam etmektedir. FBK tanısı alan bebekler erken yenidoğan döneminde; hipoglisemi, hipotermi, polistemi, sepsis, konvülziyon, nekrotizan enterekolit (NEK), intraventriküler kanama (İVK), periventriküler lökomalazi (PVL), respiratuar distres sendromu(RDS), bronkopulmoner displazi (BPD), prematür retinopatisi, fototerapi gereksinimi, artan yoğun bakım ve mekanik ventilatör ihtiyacı yönünden risk altındadırlar. Çocukluk ve erişkin dönemde ise nörogelişimsel problemler, obezite, diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar açısından risk altındadırlar. Biz bu retrospektif klinik çalışmada; 2016-2021 yılları arasında kliniğimizde fetal büyüme kısıtlılığı tanısı ile takip ettiğimiz bebeklerin neonatal dönemde kullanılan Fenton büyüme çizelgesine göre oluşturulmuş gruplar arasında erken yenidoğan komplikasyonları açısından fark olup olmadığını incelemeyi amaçladık. FBK tanısı için EFW < 10 persentil olarak kabul ettik. Yenidoğan döneminde ise doğum ağırlıkları persentillerine göre bebekleri SGA ve AGA olarak gruplandırdık. Çalışma popülasyonuna toplamda 24 hafta ile 36 hafta 6 gün arasında doğan 290 hasta dahil edildi. FBK tanısı alan olguların 135'i (%46,6) Fenton büyüme çizelgesine göre SGA, 155'i AGA olarak değerlendirildi. Fenton'a göre oluşturulmuş SGA ve AGA grupları arasında komplikasyonlar yönünden yapılan karşılaştırmalarda; transfüzyon ihtiyacı (p=0.005) ve vücut ağırlığı artışı(gr/gün) (p=0.036) yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. AGA olarak değerlendirilen grupta transfüzyon ihtiyacı azalmış ve yenidoğan döneminde kilo artışı daha yüksek oranda normal olarak tespit edildi. Diğer yenidoğan komplikasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Doğum haftalarına göre oluşturulan gruplarda (
Özet (Çeviri)
Fetal growth restriction continues to be an important cause of perinatal morbidity and mortality. Infants diagnosed with FGR in the early neonatal period; are at risk for hypoglycemia, hypothermia, polysystemia, sepsis, convulsions, necrotizing entericolitis (NEC), intraventricular hemorrhage (IVH), periventricular leukomalacia (PVL), respiratory distress syndrome (RDS), bronchopulmonary dysplasia (BPD), retinopathy of prematurity, phototherapy requirement, increased need for intensive care and mechanical ventilation. In childhood and adulthood, they are at risk for neurodevelopmental problems, obesity, diabetes, hypertension, cardiovascular diseases. In this retrospective clinical study, we aimed to examine whether there was a difference in terms of early neonatal complications between the groups formed according to the Fenton growth chart used in the neonatal period of the babies we followed with the diagnosis of fetal growth restriction in our clinic between 2016 and 2021. We accepted EFW < 10 percentile for the diagnosis of FGR. In the neonatal period, we grouped the babies as SGA and AGA according to the birth weight percentiles. A total of 290 patients born between 24 weeks and 36 weeks and 6 days were included in the study population. Of the patients diagnosed with FGR, 135 (46.6%) were evaluated as SGA and 155 as AGA according to the Fenton growth chart. A statistically significant difference was found in the need for transfusion (p=0.005) and body weight gain (g/day) (p=0.036) between the SGA and AGA groups according to Fenton's growth chart in terms of complications. In the group evaluated as AGA, transfusion requirement decreased and weight gain in the neonatal period was found to be normal at a higher rate. There was no statistically significant difference in terms of other neonatal complications. In the groups formed according to birth weeks (