Postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopoza ilişkin tutumların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisi
The effect of attitudes towards menopause on healthy lifestyle behaviors in postmenopausal women
  1. Tez No: 805886
  2. Yazar: GAYENUR AKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma postmenopozal kadınlarda menopoza ilişkin tutumların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte tasarlanan bu çalışma Haziran 2022 – Eylül 2022 tarihleri arasında Arnavutköy Devlet Hastanesi'nde 40-64 yaş arası 256 postmenopozal kadınla gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Menopoz Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”,“Menopoz Tutum Değerlendirme Ölçeği (MTDÖ)”,“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II)”kullanılarak yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Postmenopozal kadınların MSDÖ toplam puan ortalamasının 18.76 ± 7.28 olduğu ve katılımcıların orta düzeye yakın menopozal semptom, en fazla somatik ve en az ürogenital şikayetler deneyimledikleri belirlendi. Postmenopozal kadınların menopoza ilişkin pozitif duygusal tutumlarının olumsuz, negatif duygusal ve davranışsal tutumlarının orta, aile ilişkileri tutumlarının olumlu olduğu bulundu. Postmenopozal kadınların SYBDÖ II puan ortalamalarının 129.96 ± 19.12 olduğu ve sağlıklı yaşam tarzı davranışlarının orta düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of attitudes towards menopause on healthy lifestyle behaviors in postmenopausal women. This descriptive and relationship-seeking study was carried out with 256 postmenopausal women aged 40-64 years in Arnavutkoy State Hospital between June 2022 and Sptember 2022. The data of the research were collected through face-to-face interviews using“ İntroductory İnformation Form”,“Menopause Rating Scale (MRS)”,“Menopause Attitude Assessment Scale (MAAS)”and“Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II)”. It was determined that the mean MRS total score of postmenopausal women was 18.76 ± 7.28, and that the participants experienced nearly moderate menopausal symptoms, the most somatic and the least urogenital complaints. Postmenopausal women's positive emotional attitudes towards menopause were found to be negative, negative emotional and behavioral attitudes were moderate, and family relations attitudes were positive. It was determined that the mean HLBS-II score of postmenopausal women was 129.96 ± 19.12 and their healthy lifestyle behaviors were moderate.