Hipertrofik kardiyomiyopati hastalarında serum lumican seviyeleri ı̇le miyokardiyal fibrozis arasındaki ı̇lişkinin ı̇ncelenmesi
The relationship between serum lumican levels and myocardial fibrosis in patients with hypertrophic cardiomyopathy
  1. Tez No: 805887
  2. Yazar: EMİRHAN HANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Hipertrofik kardiyomiyopati(HKMP) en sık görülen kalıtsal kardiyovasküler hastalıklardan biridir. Miyokardiyal fibrozis, HKMP patofizyolojisinde önemli bir yer tutar ve ani kardiyak ölüm ile ilişkilidir. Lumican, SLRP II sınıfına ait bir molekül olup, non-kardiyak dokularda fibrozis ile seyreden patolojilerde arttığı bilinmektedir. Son yıllardaki çalışmalarda, lumicanın çeşitli kardiyovasküler hastalıklarla ilişkisi gösterilmiş olup, HKMP'deki rolü tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, HKMP hastalarında serum lumican seviyeleri ile miyokardiyal fibrozis arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Haziran 2022-Mart 2023 tarihleri arasında toplam 114 hasta dahil edildi. HKMP, transtorasik ekokardiyografide sol ventrikülün herhangi bir segmentinin kalınlığının, açıklayacak ikincil bir neden olmadan 15mm ve üzerinde olması olarak tanımlandı. Kontrol grubu ise transtorasik ekokardiyografik değerlendirmede normal duvar kalınlınlığına sahip yaş ve cinsiyet olarak eşleşen hastalar olarak belirlendi. Hastalar HKMP ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı (HKMP: 64 hasta, kontrol:50 hasta). HKMP grubundaki hastalar, kardiyak manyetik rezonans görüntüleme(MRG)'deki geç gadolinyum tutulum(LGE)derecesine göre LGE(+) ve LGE(-) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan hastalardan sabah 7-9 arasında, gece açlığı sonrası venöz kan örneği alınarak serum lumican seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertrophic cardiomyopathy (HCM) is one of the most common inherited cardiac disease and is associated with sudden cardiac death. Myocardial fibrosis plays an important role in the pathophysiology of HCM. Lumican belongs to the SLRP II class and its role in fibrosis development in non-cardiac tissues waspreviously evaluated. In addition, it was found to be associated with cardiac fibrosis in heart failure. However, its role in HCM remains unknown. The aim of this study was to investigate the relationship between serum lumican levels and extent of myocardial fibrosis in HCM patients. Materials and Methods: A total of 114 patients were enrolled in our study between June 2022 and March 2023. The patients were divided into two groups as HCM and control group (HCM: 64 patients, control: 50 patients). HCM was defined as thickening of any segment of left ventricle ≥15mm on transthoracic echocardiography regardless of secondary cause. The age and gender matched patients with normal wall thickness formed control group. Further imaging with cardiac magnetic resonance imaging (MRI) was performed and patients in HCM group were divided into two groups according to the extent of late gadolinium enhacement (LGE) as LGE (+) and LGE (-). Serum lumican levels were evaluated in each patient.