Mobil alışverişte hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti, tekrar satın alma niyeti ve tavsiye üzerindeki etkisi
The effect of service quality in mobile shopping on customer satisfaction, repurchase intention and recommendation
  1. Tez No: 805891
  2. Yazar: HABİB MUHAMMED EMİN KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BORA SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hayatımızı kolaylaştıran uygulamalara baktığımızda, bunlardan birinin de cep telefonu ile alışveriş olduğu görülmektedir. İnternetin gelişmesi ve yoğun kullanımı ile tüketicilerin hayatında önemli bir yere sahip olan alışveriş işlemleri, mobil cihazlara entegrasyonunu da hızlandırmıştır. İşletmeler, tekrar satın alma, müşteri sadakati ve yüksek karlılık gibi sonuçlara ulaşmak için müşteri hizmet kalitesi güvencesine başarılı bir şekilde cevap vermelidir. Literatürde yer alan çalışmalarda, müşteri memnuniyetinin tekrar satın alma niyetini, hizmet kalitesinin ise müşteri memnuniyeti ile tekrar satın alma niyetini doğrudan etkilediği belirtilmektedir. İnternetin gelişmesi ile mobil alışverişin artmasına bağlı olarak, tüketicilerin mobil alışverişte kendilerine sunulan hizmetin kalitesinden kaynaklanan memnuniyetlerinin, tekrar satın alma niyetleri ve tavsiye etmeleri üzerinde tartışılamaz bir etkisi olduğu yadsınamaz gerçektir. Bu çalışmanın amacı, mobil alışverişte hizmet kalitesinin tekrar satın alma niyeti ve tavsiye üzerine etkisini incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, mobil ticaret ve mobil alışveriş kavramları incelenmektedir. İkinci bölümde, hizmet kalitesi ve satın alma niyeti kavramına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın araştırma yöntem ve bulgularına yer verilmiştir. Araştırma çalışması kapsamında, anket çalışması yapılmış olup mobil alışveriş yapan katılımcıların algıladıkları hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti, tekrar satın alma niyeti ve tavsiyesi üzerine etkisinin olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda ise; algılanan kullanım kolaylığı, güvenlik, müşteri hizmeti ve siparişin doğruluğu alt boyutunun bağımsız, müşteri memnuniyetinin ise bağımlı değişken olduğu model ile müşteri memnuniyetinin bağımlı, satın alma niyeti ve tavsiye etme niyetinin bağımlı değişken olduğu model incelenmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, modelin iyi uyum gösterdiği görülmüştür. Siparişin doğruluğunun, müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi anlamsız iken, kullanım kolaylığı, güvenlik, müşteri hizmetinin müşteri memnuniyetini pozitif yönde etkilediği, müşteri memnuniyetinin de tekrar satın alma ve tavsiye etme niyetini yüksek düzeyde pozitif olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
When we look at the applications that make our lives easier, it is seen that one of them is shopping with a mobile phone. With recent developments in internet technology and its intensive use, online shopping, which is essential for customers, has been quickly integrated with mobile devices. The companies should successfully respond to the service quality assurance of the customers to achieve good results in reorder, customer loyalty, and return on assets. As the academic studies demonstrate, customer satisfaction directly influences the intention to reorder, and service quality directly influences customer satisfaction and the intention to reorder. The recent developments in internet technology and, thus, the increase in mobile shopping have decisive effects on customer satisfaction in mobile shopping, which is determined by the service quality in mobile shopping, the customers' purchase intention for reorders, and their comments. The aim of this study is to examine the influence of service quality in mobile shopping on repurchase intention and recommendation intent. This study consists of three main chapters. The first chapter examines“mobile trading”and“mobile shopping.”The second chapter focuses on the notions of“service quality”and“purchase intention.”The third chapter includes the study's methodology and the results. This study includes a questionnaire that evaluates the effect of service quality on customer satisfaction, repurchase intention, and recommendation intent. The conclusion part examines two patterns. In the first one, the perceived easiness in an application, security, customer service, and trust in purchase are independent variables, and customer satisfaction is the dependent variable. In the second one, customer satisfaction is the dependent variable, and purchase intention and comments are the dependent variables. The analysis in fit indexes includes positive results. While the correctness in a purchase is meaningless for customer satisfaction, easiness in the application, security, and customer service positively affects customer satisfaction. Also, customer satisfaction has high positive effects on repurchase intention and the intention of the customers to recommend the product.