Power management of PV-battery system based on artificial intelligent techniques
  1. Tez No: 805924
  2. Yazar: BALSAM MAJEED HAMEED ALRUBAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nüfusun hızla artması ve küresel ısınmaya yönelik artan endişe nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı dikkatleri üzerine çekmiştir. Yenilenebilir enerji kaynakları, karbon emisyonlarını azaltarak ve ucuz enerji üreterek çevremiz üzerinde önemli bir faydalı etkiye sahiptir. Güneş enerjisi, kullanılabilirliği, erişilebilirliği ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına kıyasla düşük işletme ve bakım maliyetleri nedeniyle en yaygın kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Fotovoltaik paneller de daha ekonomik hale geliyor, iş dünyasında umut verici bir geleceğe sahip ve çevreye faydalı. Güneş enerjisi, geceleri güneş ışığı bulunmadığından ve çevresel değişikliklerden güçlü bir şekilde etkilendiğinden, düzensiz olma sorununa sahiptir. Güç akışı yönetimi, PV bataryaya entegre modülün güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Müşteri talebini karşılamak için, PV bataryaya entegre modül sistemi bir enerji yönetim sistemini benimsemelidir. Bu çalışma, sistem çalışması sırasında meydana gelebilecek yedi çalışma modunun önemini ve pil çalışmasının hasardan nasıl kurtarılacağını göstermektedir. Bir yapay zeka stratejisi aracılığıyla elde edilen bir optimizasyon faktörü, şebeke gücünün yük talebini karşılamaya katkısını belirleyecektir. Bu çalışmanın amacı, PV pilinin güç kalitesini ve enerji yönetimini geliştirmek açısından maksimum güç noktası takibini sağlayan yapay akıllı yönteme dayalı parçacık sürüsü optimizasyon algoritması kullanarak“PV pil sisteminin”verimliliğini optimize etmektir. Bu çalışmanın sonuçları, yapay zeka stratejisi kullanıldığında“PV sistemin veriminin arttığını”, gerilim kararlılığının ve frekans cevabının iyileştiğini göstermektedir. Önerilen sistem MATLAB Simulink programı kullanılarak modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the population's rapid growth and increasing concern about global warming, the use of renewable energy sources has gained attention. Renewable energy sources have a significant beneficial influence on our environment by reducing carbon emissions and producing inexpensive power. Solar energy is the most extensively utilized renewable energy sources because of its availability , accessibility, and reduced operating and maintenance costs when compared to other renewable energy sources. Photovoltaic panels are also getting more economical, have a promising future in business, and are environmentally beneficial. Solar energy has the issue of being irregular since sunlight is not available at night and is strongly influenced by environmental changes. Power flow management is essential to ensure the PV-battery-integrated module functions safely and efficiently. In order to fulfil customer demand, the PV-battery-integrated module system must adopt an energy management system. This work demonstrates the significance of seven operation modes that can happen during the system operation and how to save the battery operation from damage. An optimization factor obtained through an artificial intelligence strategy will determine the grid power's contribution to satisfying the load demand. The aim of this study is to optimize the efficiency of the PV-battery system“ by using particle swarm optimization algorithm base on artificial intelligent method that used achieve maximum power point tracking in terms of enhancing the power quality and energy management of the PV-battery module. The results of this work show that,”the efficiency of the PV system is increased" when the artificial intelligence strategy is used, and voltage stability and frequency response are improved. The proposed system modelling by using MATLAB Simulink program.