Güç sistemlerinde kullanılan kontrol tekniklerinin incelenmesi
Investigation of control techniques used in power systems
  1. Tez No: 833138
  2. Yazar: REEM FARIS ABOOD ABOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DURUSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, nüfusun hızla artması ve küresel ısınma konusundaki endişelerin artması sonucunda daha fazla ilgi görmektedir. Karbon emisyonlarını azalttıkları ve ucuz elektrik ürettikleri için yenilenebilir enerji kaynakları çevre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Diğer enerji kaynaklarına kıyasla, güneş enerjisi ve rüzgar türbini daha düşük işletme ve bakım giderlerine sahiptir ve bu nedenle en yaygın kullanılan yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi ve rüzgar türbini enerjisinin düzensizliği nedeniyle, PV-rüzgar türbini-batarya entegre modülü güvenli ve etkili bir şekilde çalıştırılmalıdır, bu da etkili güç akışı kontrolü gerektirir. PV-rüzgar türbini-batarya entegre modül sistemi, tüketici talebini karşılamak için bir enerji yönetim sistemi uygulamak zorundadır. Bu çalışma, sistemin çalışması sırasında meydana gelebilecek farklı olası çalışma modlarının önemini vurgulamaktadır. Şebeke gücünün yük talebini karşılamaya katkısı, yapay zeka tekniği kullanılarak üretilen bir optimizasyon faktörü ile belirlenecektir. Bu çalışma, PV-rüzgar türbini-batarya modülünün güç kalitesini ve enerji yönetimini geliştirmek açısından maksimum güç noktası takibini elde etmek için kullanılan yapay zeka yöntemine dayalı bir parçacık sürüsü optimizasyon algoritması kullanarak PV-rüzgar türbini-batarya sisteminin verimliliğini optimize etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are receiving more attention as a result of the population's rapid increase and growing worry over global warming. Because they cut carbon emissions and generate cheap electricity, renewable energy sources have a big impact on the environment. In comparison to other energy sources, solar energy and wind turbine have lower operating and maintenance expenses and is thus the most widely used renewable energy source. Due to the irregularity of solar energy and wind turbine energy the s The PV-wind turbine-battery-integrated module must be operated safely and effectively, which requires effective power flow control. The PV-wind turbine-battery-integrated module system has to implement an energy management system to meet consumer demand. This work highlights the importance of different possible operating modes that may occur during system operation. The grid power's contribution to meeting the load demand will be determined by an optimization factor produced using an artificial intelligence technique. This study aims to optimize the PV-wind turbine-battery system's efficiency by using a particle swarm optimization algorithm based on an artificial intelligent method that is used to achieve maximum power point tracking in terms of enhancing the power quality and energy management of the PV-wind turbine-battery module.