1000 dermatolojik hastada dil bulguları
- Tez No: 80593
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
*5 ÖZET ve SONUÇ Biz bu çalışmamızda önce dilin anatomisi, dil hastalıkla rının sınıflandırılması ve dil hastalıkları konusunda genel bil giler verdik. Kliniğimizde yatarak tedavi gören ya da polikliniğimize başvuran 1000 dermatolo jik hastanın dilinde gördüğümüz bulgula rı kaydettik ve dermatozlarla dil lezyonları arasındaki ilişkiyi araştırdık. 1000 dermatolo jik hastamızın 20 4 ünün (# 20,4) dilinde lezyon tesbit ettik. Bu hastalarımızın ^5 i {% 4»5) yalnız dilin deki lezyonlardan şikayetle kliniğimize başvurmuş tu. 15 9 hasta mız ($ 15,9) ise çeşitli dermatozlar nedeniyle kliniğimize baş vurmuştu, hastalar dilindeki lezyonlardan şikayetçi değillerdi ve bu lezyonlar araştırmamız sırasında tesbit edildi. 56 psoriasis olgumuzun 2 sinde ( % 3»57) geografik dil saptadık. Bu olgularımızdan biri generalize püstüler psoriasisli idi.Psor iasislilerde geografik dil oranının artmış olduğunu gör dük. 31 prurituslu olgumuzun 1 inde (# 3#22) geografik dil tesbit ettik. Prurituslularda da geografik dile bir eğilim vardı. 13 liken ruber planuslu olgumuzun 2 sinde {% 15,38) di linde de lezyon saptadık. 12 sifilizli olgumuzun 2 sinin dilinde plak mü kez mev cuttu. Bu olgularımızdan biri dilindeki plak foşeden şikayetle46 polikliniğimize baş vurmuş tu. 8 Behçet hastalığı olgunuzun hepsinde (# 100) dilinde aftöz lezyonlar mevcuttu, 8 ihtiyosiBİi olgumuzun 2 sinde geografik dil tesbit ettik. Sonuç olarak dermatozlarla dil lezy onları arasında dik kati çeken bir ilişki bulunmamakla beraber psoriasis, ihtiyosis ve prurituslularda geografik dil daha sık görülmektedir. Klasik kitaplara pek geçmemiş olan caviar dil saptadığı mız tüm dil lezyonları arasında en çok gördüğümüz (5^ olgu) bul gu oldu. Caviar dil hasta için kanser korkusu yaratmasından dola yı önemli olmaktadır. Dermatozlarla dil lezyonları arasındaki ilişkinin bilim sel olarak ortaya konabilmesi için daha fazla olgunun araştırıl maya dahil edilmesi gerektiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
hi SUMMARY Although no significant correlation ia found between dermatoses and lesions of the tongue, geographical tongue (lin gua geographica) is more frequently observed in ichtyosis, pru ritus and psoriasis» Caviar tongue not commonly mentioned in textbooks vas the most frequent finding in all lesions of the tongue which we encountered (5^ cases). The caviar tongue is considered important because it creates fear of cancer in the patient. We believe that a larger number of cases should be examined in order to prove scientifically the relationship between dermatoses and lesions of the tongue.