Değişken ok açıklı sabit kanatlı uçaklarda kararlılık ve performans analizi
Stability and performance analysis of fixed wing airplanes with variable arrows
- Tez No: 805949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sürekli olarak gelişen havacılık sektörü ile ilgili ülkemizde devamlı olarak ilerlemeler görülmektedir. Geçmiş dönemlerde sadece uçak bakım, ikmal ve lojistik alanından gelişen ülkemiz son günlerde uçak tasarımı ve üretimi konusunda büyük atılımlar yapmaktadır. Bu çalışmada kanat ok açısı değişiminin uçuş performansı ve kararlılığı üzerine etkileri hesaplanmıştır. Bu kapsamda ülkemizin envanterinde bulunana T-37B eğitim uçağı OPEN VSP ve DATCOM programları kullanılarak modellenmiş ve aerodinamik katsayıları elde edilmiştir. T-37B uçaklarına yönelik ilk olarak uçuş performansı ve kararlılık analizleri yapılmıştır. Sonrasında eğer T-37B eğitim uçağı değişebilir ok açısına sahip bir kanat yapısına dönüştürülebilseydi uçuş performansı ve kararlılığındaki değişimler nasıl olurdu sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması kapsamında uçağın kalkış, tırmanış, menzil, alçalış, süzülme, yaklaşma ve manevra performansına yönelik hesaplamalar yapılmıştır. Uçağın kararlılık durumları statik ve dinamik olarak öncelik ile incelenmiştir. Seçilen uçuş koşulunda kararlılığı hesaplanan uçağın ok açısı değişiminin uçuş kararlılığına olan etkisi hesaplanmıştır. Performans ve kararlılık yönleri ile incelenen T-37B eğitim uçağı için -10º, -5º, 0º, 10º, 20º, 40º ok açısı değişimleri için hesaplar yapılarak uçağın hem pozitif hem de negatif ok açısı değişimine göre hesaplamaları başarılı bir şekilde yapılmış olumlu ve olumsuz yönleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuous progress is observed in our country regarding the continuously developing aviation sector. Our country, which has developed only in the field of aircraft maintenance, supply and logistics in the past, has made great strides in aircraft design and production in recent days. In this study, the effects of wing arrow angle change on flight performance and stability were calculated. In this context, the T-37B trainer aircraft, which is in the inventory of our country, was modeled using OPEN VSP and DATCOM programs and its aerodynamic coefficients were obtained. Firstly, flight performance and stability analyzes were made for T-37B aircraft. Afterwards, it has been tried to answer the question of what would be the changes in flight performance and stability if the T-37B trainer could be converted into a wing structure with a variable arrow angle. Within the scope of the thesis, calculations were made for the take-off, climb, range, descent, glide, approach and maneuver performance of the aircraft. Stability states of the aircraft were examined statically and dynamically with priority. The effect of the arrow angle change of the aircraft whose stability was calculated in the selected flight condition on the flight stability was calculated. For the T-37B trainer aircraft, which was examined with performance and stability aspects, calculations were made for -10º, -5º, 0º, 10º, 20º, 40º arrow angle changes and the positive and negative aspects of the aircraft were successfully calculated according to both positive and negative arrow angle changes.