The effect of readiness for organizational change on organizational agility: Case of Gaziantep airport
Örgütsel değişime yatkınlığın örgütsel çevikliğe etkisi: Gaziantep havalimanı örneği
- Tez No: 805954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ANNAÇ GÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Örgütsel değişimin ve çevikliğin anahtarı, personelin değişikliklere katılımıdır. Kuruluşlar, çalışanları yenilik yapmaya açık ve istekli hale getirerek, değişimin tüm aşamalarına dahil ederek ve uygun desteği sağlayarak yeni sisteme adaptasyonu kolaylaştırabilirler. Birçok karmaşık işin bir arada yürütüldüğü, hız ve değişime ayak uydurmanın çok önemli olduğu havacılık sektöründe, havalimanı çalışanları en önemli paydaş olmaktadır. Bu çalışmanın amacı havalimanı çalışanlarının örgütsel değişime yatkınlığının örgütsel çeviklik üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma yöntemi olarak nicel veri analiz yöntemi; veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile Çalışma Gaziantep havalimanında çalışan 128 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada demografik sorular yanında, örgütsel değişime yatkınlık ölçeği ve örgütsel çeviklik ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Betimleyici analiz sonucunda katılımcıların hem örgütsel değişime yatkınlık puanları (X̄ =43.89) hem çeviklik puanları (X̄ =62.61) ortalamanın çok üstünde olduğu tespit edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği saptanmış ve parametrik testler yapılmıştır. İki grup karşılaştırmalarında bağımsız örneklem t testi kullanılırken üç ve üzeri grupların karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) kullanılmıştır. Çalışanların eğitim, yaş, departman, medeni durum ve cinsiyet ve çalışma süresi değişkenlerine göre hem örgütsel çeviklik hem de örgütsel değişim algı düzeylerinde fark olmadığı (p>.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The key to organizational change and agility is staff involvement in the changes. Organizations can facilitate adaptation to the new system by making employees open and willing to innovate, by involving them in all phases of change, and by providing appropriate support. Airport employees are the most important stakeholders in the aviation industry, where many complex tasks are carried out together and it is very important to keep up with speed and change. The aim of this study is to examine the effect of airport employees' susceptibility to organizational change on organizational agility. Quantitative data analysis method was used as a research method and survey method was used as data collection tool. With the convenience sampling method, the study was applied to 128 people working at Gaziantep airport. In addition to demographic questions, the scale of susceptibility to organizational change and organizational agility scale were used in the research. SPSS 25.0 program was used in the analysis of the data. As a result of the descriptive analysis, it was determined that both the organizational change susceptibility scores (X̄ =43.89) and agility scores (X̄ =62.61) of the participants were well above the average. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were performed. While the independent sample t test was used in the comparisons of two groups, one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used in the comparisons of groups of three or more. It was determined that there was no difference in both organizational agility and organizational change perception levels (p>.05) according to the education, age, department, marital status, gender and working period variables of the employees.