X, Y ve Z kuşaklarının siyasal liderlere bakış açıları: Bir alan incelemesi
X, Y and Z generations' perspectives on political leaders: A field study
- Tez No: 805953
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER NEGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez çalışmasında X, Y ve Z kuşakların siyasal liderlik türelerine bakış açıları karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan bireylerin sosyo-ekonomik ve siyasal özelliklerinin liderlik tercihleri yönünde etkili olup olmadığı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışma Antalya'nın Kepez ilçesinde ikamet eden X, Y ve Z kuşaklarına mensup 500 bireye anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın hipotezleri şunlardır: • X, Y ve Z kuşaklarının farklı zaman dilimlerinde yetişmiş olmasının kuşakların siyal liderlik beklentilerini farklılaştıracağı • X kuşağı bireylerin otoriter liderlik beklentisinin daha yüksek olacağı • Y kuşağı bireylerinin karizmatik liderlik beklentisinin daha yüksek olacağı • Z kuşağı bireylerinin demokratik liderlik beklentisinin daha yüksek olacağı düşünülmüştür. Çalışma sonuçlarına göre karizmatik liderlik, demokratik liderlik ve genel liderlik alt boyutlarında kuşaklar arası farklılaşma görülmüştür. X ve Y kuşaklarının liderlik boyutları puan ortalamaları genel liderlik alt boyutu dışındaki bazı liderlik türlerinde aynı, bazı liderlik türlerinde ise oldukça yakındır. Bu durum X ve Y kuşağının, Z kuşağından farklı olarak benzer liderlik tercihlerinde bulunduğunu göstermektedir. Çalışma sonuçlarına göre kuşaklar arasında otoriter liderlik puanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Üç kuşağın otoriter liderlik beklentisi benzeşmektedir. Çalışma sonuçlarına göre Z kuşağının karizmatik liderlik puan ortalaması, X ve Y kuşaklarının puan ortalamasından anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur. Y kuşağı bireylerinin karizmatik liderlik beklentisi daha yüksektir hipotezi Z kuşağı açısından anlamlı olmakla birlikte X kuşağı bireylerinin puan ortalaması göz önünde bulundurulduğunda reddedilmiştir. Z kuşağı bireylerinin demokratik liderlik beklentisinin daha yüksek olacağı düşünülse de çalışma sonuçlarına göre Z kuşağının demokratik liderlik puan ortalamasının X ve Y kuşaklarının puan ortalamasından anlamlı derecede daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to comparatively analyze the perspectives of the X, Y, and Z generations on political leadership types. Additionally, it sought to determine whether the socio-economic and political characteristics of the participants in the study influenced their leadership preferences. The study was conducted by administering a survey to 500 individuals belonging to the X, Y, and Z generations residing in the Kepez district of Antalya. The hypotheses of the research were as follows: • The different time periods in which the X, Y, and Z generations were raised would differentiate their expectations of political leadership. • The X generation individuals would have higher expectations of authoritarian leadership. • The Y generation individuals would have higher expectations of charismatic leadership. • The Z generation individuals would have higher expectations of democratic leadership. The study results indicated intergenerational differentiation in the dimensions of charismatic leadership, democratic leadership, and overall leadership. The leadership dimension score averages of the X and Y generations were the same or quite close in some leadership types, except for the overall leadership sub-dimension. This finding suggests that the X and Y generations have similar leadership preferences compared to the Z generation. Statistically significant differences were not observed among generations in terms of scores for authoritarian leadership according to the study results. The expectation for authoritarian leadership is similar across the three generations. According to the study results, the average score for charismatic leadership of the Z generation was significantly lower than the average scores of the X and Y generations. While the hypothesis that individuals belonging to the Y generation have higher expectations for charismatic leadership was significant for the Z generation, it was rejected considering the average scores of the X generation. Although it was assumed that the Z generation individuals would have higher expectations for democratic leadership, the study results showed that the average score for democratic leadership of the Z generation was significantly lower than the average scores of the X and Y generations.