İşitme kayıplı hastalarda ıl-13, gasdermin-e seviyelerinin incelenmesi
Examination of il-13, gasdermi̇n-e levels in patients with hearing loss
- Tez No: 805989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
İnsanlar önemli duyularından biri olan işitme sayesinde konuşmayı öğrenerek çevreleriyle iletişim kurabilmektedir. İşitme kaybının hem klinik hem de genetik nedenlere bağlı patoloji çeşitliliği vardır. Sensörinöral işitme kaybı (SNİK), merkezi sinir sistemindeki iç kulak, işitme siniri veya işitsel yolların işlev bozukluğundan kaynaklanabilir. Bu sebeple sensörinöral işitme kaybı (SNİK) olan hastalarda kandaki Gasdermin-E (GSDME), IL-13 düzeyini ve etkisini biyokimyasal olarak belirlemek hastalığın tanısında ve tedavisinde katkı sağlanması açısından fayda sağlıya bileceği amaçlanmıştır. Çalışmaya 2022-2023 yılları arasındaki Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran sensörinöral işitme kayıplı (SNİK) hastalar alındı. Hasta ve kontrol kanları olmak üzere 2 grup oluşturuldu sensörinöral işitme kayıplı (SNİK) 40 birey, 40 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Analiz sonucunda kontrol grubuna göre sensörinöral işitme kaybı (SNİK) hasta grubunun GSDME ortalama değerlerinde azalma, IL-13 ortalama değerinde artma gözlenmiştir. GSDME serum seviyesi yapılan testler, istatistik verilerine göre hasta grubu ile kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmada, hasta grubunun değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur. IL-13 serum seviyesi yapılan testler, istatistik verilerine göre hasta grubu ile kontrol grubu arasında yapılan karşılaştırmada, hasta grubunun değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak GSDME serum seviyesinin azalmasının ve IL-13 serum seviyesinin artmasının, işitme kaybındaki dB HL değerlerinin artmasıyla bağlantılı olabileceğini göstermektedir. Çalışmamızdaki bulgularımızın ileride yapılacak meta analiz çalışmalarına ışık tutacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hearing is one of the most important senses through which humans learn to speak and communicate with their environment. Hearing loss has a variety of pathologies due to both clinical and genetic causes. Sensorineural hearing loss (SNHL) can be caused by dysfunction of the inner ear, auditory nerve or auditory pathways in the central nervous system. For this reason, it was aimed to biochemically determine the level and effect of Gasdermin-E (GSDME), IL-13 in the blood of sensorineural hearing loss (SNHL) patients in terms of contributing to the diagnosis and treatment of the disease. sensorineural hearing loss (SNHL) patients who applied to Harran University Faculty of Medicine, Otorhinolaryngology outpatient clinic between 2022-2023 were included in the study. Two groups were formed as patient and control bloods. 40 sensorineural hearing loss (SNHL) individuals and 40 healthy individuals were included in the study. As a result of the analysis, a decrease in the mean values of GSDME and an increase in the mean value of IL-13 were observed in the sensorineural hearing loss (SNHL) patient group compared to the control group. GSDME serum level was found to be significantly lower in the patient group compared to the control group according to the tests performed and statistical data. IL-13 serum levels were significantly higher in the patient group than in the control group according to the statistical data. As a result, it shows that the decrease in GSDME serum level and increase in IL-13 serum level may be related to the increase in dB HL values. It is concluded that our findings in our study will shed light on future meta-analysis studies.