Anonim şirketlerde fiili organın hukuki sorumluluğu
Legal liability of de facto body in joint stock companies
  1. Tez No: 805990
  2. Yazar: VEHBİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YURTBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmamızda; ticari hayatta farklı görünümler altında karşılaşılabilen anonim şirketlerde fiili organı ve hukuki sorumluluğunu inceledik. Fiili organ, pozitif hukuk metinlerinde açıkça yer almamakla birlikte, tüzel kişilerde sorumluluk hukuku kapsamında İsviçre öğretisi ve yargı kararları ile oluşturulmuş ve geliştirilmiş bir kavramdır. Öğretide; bir anonim şirkette kanun, esas sözleşme veya iç mevzuata uygun olarak örgütlenmiş organa, şekli organ; şekli organ olmayan, ancak şekli organlara özgü görev ve yetkileri kullanan veya bir şekilde kullanımında etkili olan kişi veya kurullara fiili organ denir. Çalışmamızı, tüzel kişilerde organ, anonim şirketlerde fiili organ ve anonim şirketlerde fiili organın hukuki sorumluluğu başlıkları altında yaptık. Bu kapsamda; fiili organın incelendiği kaynaklar yanında, organ kavramını düzenleyen kişiler hukukuna ilişkin kaynaklar, anonim şirketin yönetim organı ve hukuki sorumluluğu konusunda şirketler hukukuna ait kaynaklar ve genel sorumluluğu düzenleyen borçlar hukukuna ait kaynaklar incelenmiştir. Ülkemizde, ekonomik hayatın içinde fiili organa sıklıkla rastlanmasına rağmen yargı kararlarında yeterli karşılığı yoktur. Bu çalışmamızı, fiili organ kavramının ülkemizde daha çok tartışılması ve bu tartışmaya katkı sağlamak amacıyla yaptık.
Özet (Çeviri)
In this study; we have examined the de facto organ and legal responsibility of joint stock companies that can be encountered under different appearances in commercial life. Although the de facto organ is not explicitly included in positive law texts, it is a concept created and developed within the scope of Swiss doctrine and judicial decisions and liability law in legal persons. In doctrine; a formal organ to an organ organized in a joint stock company in accordance with the law, articles of association or internal legislation; Persons or boards that are not formal organs, but use the duties and powers specific to these organs or are effective in their use in some way, are also called de facto organs. We have done our study under the headings of organ in legal persons, the de facto organ in joint stock companies and legal responsibility of the de facto organ in joint stock companies. In this context; In addition to the sources examining the de facto organ, sources related to the persons law that regulating the concept of organ, the organization and management organ of the joint stock company, the sources of the corporate law on the legal responsibility in the joint stock company and the sources of obligations law that regulating the general liability were examined. In Türkiye, although the de facto organ is frequently encountered in the economic life, it does not have sufficient provision in judicial decisions. We have done this study in order to discuss the de facto organ concept more in our country and to contribute to this discussion.