Diazinon'un sıçan ovaryum dokusu üzerindeki etkilerinin ışık ve elektron mikroskop düzeyinde araştırılması
Investigation of the effects of diazinon on rat ovarian tissue at light and electron microscope level
  1. Tez No: 805995
  2. Yazar: FERAS ABOU HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA KOTİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Organfosfatların (OPs) kullanımının, çevresel ve biyolojik olumsuz etkileri olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya koyulmasına rağmen, halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir OPs çeşidi olan Diazinon'un farklı organlar ve sistemler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu bilinmektedir. Üreme sistemi üzerinde diazinon toksisitesini inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda diazinonun sıçanlarda ovaryum dokusu üzerindeki olası olumsuz etkisini histolojik,immunohistokimyasal ve ince yapısal olarak incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda kulanılan Wistar Albino sıçanlar rasgele dört gruba ayrıldı. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Sham grubuna intraperitoneal zeytinyağı enjeksiyonu yapıldı. DZN30 ve DZN60 gruplara sırasıyla 30 ve 60 mg/kg/gün intraperitoneal diazinon enjeksiyonu yapıldı. 24 saat sonra anestezi altında ovaryum dokuları alındı. Işık ve elektron mikroskop incelemesi için uygun fiksasyon ve doku takibinden sonra dokular analiz edildi. DZN30 ve DZN60 gruplarında foliküllerdeki granüloza hücrelerinde vakuoller, hücrelerarasında boşluklar ve piknotik nukleus oluşumu görüldü. Zona pellusida da düzensizlik izlendi. Korpus luteum hücrelerinde dejeneratif değişiklikler vardı. SOD ve KAT reaktivitesinde doza bağlı olarak düşüş görüldü. Kaspaz – 3 işaretlenmesinde atretik foliküller ve korpus luteumda artış izlendi. İnce yapıda deney gruplarında organel yapısında dejeneratif değişiklikler mevcuttu. Çalışmamız tek doz diazinon uygulamasının sıçan ovaryum dokusunda antioksidan savunma mekanizmasını bozarak hücrelerde ince yapısal değişikliklere sebep olabileceğini ve hücre ölümünü tetikleyebileceğini göstermektedir. Vacuoles, intercellular spaces and pycnotic nuclei formation were observed in the granulosa cells of the follicles in the DZN30 and DZN60 groups. Irregular zona pellucida was also observed. There were degenerative changes in the cells of the corpus luteum. There was a dose-related decrease in SOD and CAT reactivity. Increased caspase-3 labeling in atretic follicles and corpus luteum were also observed. Degenerative changes were observed in the ultrastrucure of organelle in experimental groups. Our study shows that a single dose of diazinon can cause ultrastructural changes in cells and trigger cell death by disrupting the antioxidant defense mechanism in rat ovarian tissue.
Özet (Çeviri)
Organphosphates (OPs) are still widely used, despite being demonstrated by scientific investigations as they have environmental and biological adverse effects. The negative effects of Diazinon, a type of OP, on different organs and systems are known. There are very few studies about diazinon toxicity on the reproductive system. In our study, we aimed to investigate the possible negative aspects of diazinon on ovarian tissue in rats histologically, immunohistochemically and ultrastructurally. Wistar Albino rats used in our study were randomly divided into four groups. The control group did not receive any treatment. Intraperitoneal olive oil administration was performed in sham group. 30 and 60 mg/kg/day intraperitoneal diazinon was administered to DZN30 and DZN60 groups, respectively. After 24 hours, ovarian tissues were taken under anesthesia. Tissue analysis was performed after suitable fixation and preparation for light and electron microscope examination. Vacuoles, intercellular spaces and pycnotic nuclei formation were observed in the granulosa cells of the follicles in the DZN30 and DZN60 groups. Irregular zona pellucida was also observed. There were degenerative changes in the cells of the corpus luteum. There was a dose-related decrease in SOD and CAT reactivity. Increased caspase-3 labeling in atretic follicles and corpus luteum were also observed. Degenerative changes were observed in the ultrastrucure of organelle in experimental groups. Our study shows that a single dose of diazinon can cause ultrastructural changes in cells and trigger cell death by disrupting the antioxidant defense mechanism in rat ovarian tissue.