Bazı ilaç ve pestisitlerin enzimatik yıkılanma ile postmortem analizleri
  1. Tez No: 32620
  2. Yazar: NURAY AKŞU ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Zehirlenme olaylarında, kazaen, cinayet veya intihar amaçlı zehirlenmelere neden olan bazı ilaç ve pestisiüerin kalitatif ve kantitatif analizi için uygun bir yöntem geliştirilmiştir. Ülkemizde de sık zehirlenmelere neden olan ilaç ve pestisitler ile ilgili kantitatif analiz yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Zehirlenmelerde sıklıkla rastlanılan ilaçlardan asit yapı sındaki (asetaminofen, asetil salisilik asit, salisilik asit, feno- barbital, pentobarbital), baz yapısındaki (amitriptilin, nortriptilin, difenhidramin, imipramin, Moımprarnin, klorpromazin, kodein, niketamid), nötral yapısındaki ilaçlar (feniramin maleat, klorfeniramin maleat, metokarbamol, meprobamat) ve çeşitli organik fosforlu insektisitler (diazinon, malation, paration, prope- tamfos, sumition, triklorfos) analiz edilecek ilaç ve pestisitler olarak seçilmiştir. Postmortem dokudan (taze koyun karaciğeri) ilaç ve pes tisiüerin izolasyonu için enzimatik yıkılanına, asit hidroliz, çök türme, Stas- Otto yöntemleri karşılaştırılarak çalışılmıştır. Ekstraksiyon verimini arttırmak için kullanılan enzima tik yıkılanına metoduyla proteolitik enzim olarak papain ve tripsin kullanılmıştır, interfere edebilecek maddelerin ortamdan uzaklaştırılması için sıvı-sıvı ekstraksiyonları ve Amberlit XAD-2 Batch yöntemleri kullanılmıştır, izole edilen ilaç ve pes tisiüerin İTK ve UV spektrofotometresi ile tanımlanması yapılmıştır. Çalışmada kolaylılığı, hızlılığı ve ekonomik oluşu nedeniy-119 le ince tabaka kormatografisi ön tarama testi olarak kullanıl mıştır. Gaz-sıvı kromatografisi ile ilaç ve pestisitlerin destekleyi ci ve kantitatif tayinleri için uygun koşullar belirlenmiştir. İki ayrı kolon sistemi (% 3 SE-30 ve % 3 OV- 17), FID detektörü, (180 - 220 °C) ve azot gazı akış hızı (30-50 ml/dak.) değiştirilerek iyi bir ayrılma sağlanmıştır. Çeşitli yöntemler ile gaz-sıvı kromatografisinde elde edilen izolasyon ve ekstraksiyon ortalama verim değerleri karşılaş- tınlmıştır. Enzimatik yıkılanmada papain için ; % 73.9 ± 1.7, tripsin ; % 66.3 ± 2.2, çöktürme ; % 46.5 ± 1.8, asit hidroliz ; 38.5 ± 2.9; Stas - Otto için ise ; 27.6 ± 2.4 ekstraksiyon verim değerleri elde edilmiştir. Postmortem dokuda ilaç ve pestisitlerin çeşitli yöntemler ile yıkılanmaları, izolasyonları, tanımlanması ve kantitatif tayini için uygun ve geri kazanma oranı yüksek olan duyarlı bir yön temin kurulmasının yanısıra zehirlenme nedeni, bilinmeyen ölümlerde genel bir analiz sistematiği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In cases of poisoning, some drugs and pesticides cause accidental, intentional or murdering poisoning and for qualita tive and quantitative analysis suitable method has been deve loped. In our country, drugs and pesticides which cause often poisoning connected with quantative to be developed was nec- cessary. In poisoning, as they were the most common drugs and pesticides have chosen. These were which in structure of acid : acetaminofen, acetyl salicylic acid, salicyl acid, phenobarbital, pentobarbital, which in structure of basic : amitriptyline, nor - triptyline diphenhydramine, imipramine, clomipramine, chlor - promazin, codein, nicethamide, which in structure of neutral : phenylamine maleate, methocarbamol, meprobamate, and so me pesticides (diazinone, malathion, ethyl parathion, prope- tamphos, sumithion, trichlorfos. These drugs and pesticides to isolation from postmortem tissue (fresh sheep liver) enzymatic digestion, acidic hydrolysis, precipiçaüon, Stas - Otto of methods as compared hava been studied. Papain and trypsin as proteolytic enzyme have been used to increase the extraction procedure yield in enzymatic di gestion. The methods of liquid - liquid extraction and Amberli- te XAD-2 Bacth have been used to be taken away the conside rable analytical background which can be interfered. The isolation of drugs and pesticides could be identified by means of TLC and UV spectrofotometry. In this study, as the first screening test thin layer chro-121 matography is used because of its simplicity, rapidity, and its cheapness. The optimum contidions of confirmatory and quantative determinations of these drugs and pesticides were determina ted on GLC. Reasonable seperations have been achieved in two different colum systems ( % 3 SE-30 and % 3 OV-17) using FID detector. The oven temparature 180° - 220 °C and the flow rate (30-50 ml/min.) of nitrogen have been a good seperation by changing. The avarage yield of extraction and isolation have been obtained and compared by several of methods in the GLC. The recoveries of the drugs and pesticides for enzymatic digestion papain : % 73.9 ± 1.7; trypsin : % 66.3 ± 2.2 precipitation; % 46.5 ± 1.8 acid hydrolysis : % 38.5 ± 2.9 Stas - Otto : % 27.6 ± 2.4 have been obtained. In postmortem tissue for digestion, isolation, idendificati- on and quantification, by several methods of drugs and pesti cides have been developed suitable and highest recoveries which is a sensitive methods besides unknown cause of poi soning of death a general analysis systematic have been devolo- ped.