Vardiyalı çalışan hemşirelerde yorgunluk ve iş stresi düzeylerinin iş doyumu ile ilişkisi
The relationship of fatigue and work stress levels on work satisfaction among nurses working in shifts
  1. Tez No: 806000
  2. Yazar: BESTE DEMİRCAN VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Vardiyalı çalışan hemşirelerin yorgunluk ve iş stresi düzeylerinin iş doyumu ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu çalışma, tanımlayıcı-ilişki arayıcı araştırma tasarımında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme ile gönüllülük esasına dayalı özellikle pandemi döneminde İstanbul-Anadolu yakasında sirkülasyonu fazla ve yoğun iş yükü olan iki hastanede vardiyalı çalışmakta olan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem sayısı Power analizi kullanılarak 327 hemşire olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın verileri; Mesleki ve Kişisel Özellikler Soru Formu, YDÖ, İSÖ, MİDÖ-Kısa Formu ölçeklerinin oluşturduğu anket formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmaya katılan 327 hemşirenin %83,8'inin kadın olduğu, %39,4'ünün 26-30 yaş aralığında, %60,2'sinin bekar olduğu, %65,7'sinin COVID-19 hastalığı geçirdikleri bulunmuştur. Hemşirelerin %40,3'ünün 1 ve ≤5 yıldır hemşire olarak çalışmakta olduğu, %64,5'inin 5 yıldan az süredir vardiyalı çalışmakta olduğu ve %61,7'sinin haftada 40-60 saat çalışmakta olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin, çalışılan kurumdan %46,2'si ne memnun ne değil, %36,4'ünün memnun olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which was carried out to determine the relationship between fatigue and work stress levels of nurses working in shifts and job satisfaction, was carried out in a descriptive-relational research design. The population of the study consisted of nurses working in shifts in two hospitals with high circulation and heavy workload on the Istanbul-Anadolu side, especially during the pandemic period, based on volunteerism with random sampling from non-probability sampling methods. The sample size of the study was calculated as 327 nurses using Power analysis. The data of the study were collected with a questionnaire form consisting of Occupational and Personal Characteristics Questionnaire, FAS, WSS, MSQ-Short Form. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) program. It was found that 83.8% of the 327 nurses who participated in the study were female, 39.4% were in the 26-30 age range, 60.2% were single, and 65.7% had COVID-19 disease. It was found that 40.3% of the nurses had been working as a nurse for 1 ve ≤5 years, 64.5% had been working in shifts for less than 5 years, and 61.7% worked 40-60 hours a week. It was found that 46.2% of the nurses participating in the study were neither satisfied nor dissatisfied with the institution where they worked, while 36.4% were satisfied.