İbnü'l-Muzaffer er-Râzî ve tefsir metodu
Ibn al-Muzaffar ar-Râzî and his tafsîr method
- Tez No: 806001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İbnü'l-Muzaffer er-Râzî hicrî 6. asrın son çeyreğinde doğmuş, ilim uğruna Şam, Bağdat ve Aksaray gibi ilim merkezlerini dolaşmış, takriben 631/1234 yılında vefat etmiş bir müfessirdir. Emeviyye Camii'nde halka yönelik tefsir faaliyetleri yanında Muzafferiye Medresesi'nde müderrislik ve kadılık gibi bazı resmî görevlerde de bulunmuştur. Çalkantılı bir dönemde yaşayan müellifimizin en önemli eseri Ebû İshâk es-Sa'lebî'nin (öl. 427/1035) el-Keşf ve'l-beyân'ı üzerine yaptığı Mebâhisü't-tefsîr adlı tenkit çalışmasıdır. Dil bilgisi, rivayet hataları, kelime izahları ve yorumlama teknikleri başta olmak üzere tutarsız ve eksik gördüğü yönleri tespit ederek başlı başına bir tenkit çalışması kaleme alması, Arap Dili'ne ve tefsir alanına dair vukûfiyetini göstermektedir. Müellifimiz, her ne kadar tefsirci kimliğiyle ön planda olsa da Arap Dili, hadis ve fıkıh gibi çeşitli alanlarda eserler kaleme alarak tefsir sahasına katkı sağlamıştır. Pek çok eseri bulunmasına rağmen İbnü'l-Muzaffer ve tefsirciliği üzerine yapılan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Araştırmamızın amacı, İbnü'l-Muzaffer'i tanıtmak ve tefsir metodunu ortaya koymaktır. Bunun için de öncelikle yaşadığı çevreyi, bilgi seviyesini ve Kur'ân'a bakış açısını yakından tanımak gerekmektedir. Zira onun Kur'ân'ı tefsir ederken kullandığı eleştirel yöntem ve üslup, günümüz tefsir çalışmalarına katkı sağlayacak düzeyde değerlidir.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Muzaffar ar-Râzî is a mufassirs who was born in the last quarter of the 6th century and traveled around the centers of science such as Damascus, Baghdad and Aksaray for the sake of science, and died in approximately 631/1234. In addition to his commentary activities for the public in the Umayyad Mosque, he also held some official duties such as mudarris and qadi in the Muzaffariye madrasah. The most important work of our author, who lived in a turbulent period, is his critique called Mabâhis at-Tafsîr on the al-Kashf wa-l-Bayân of Abu Ishaq al-Tha'labî. His knowledge of the Arabic Language and the field of tafsir shows that he wrote a criticism study by identifying the inconsistent and deficient aspects, especially grammar, narration errors, word explanations and interpretation techniques. Although our author is at the forefront with his tafsir identity, he contributed to the field of tafsir by writing works in various fields such as Arabic Language, hadith and fiqh. Although he has many works and is among the few people who wrote a work in the genre of istidrâk, there are very few academic works that directly introduce Ibn al-Muzaffar and his method of tafsir. The aim of our research is to introduce Ibn al-Muzaffar and to reveal the exegesis method by examining his contributions to tafsir. For this, first of all, it is necessary to get to know the environment in which he lives, his level of knowledge and his perspective on the Qur'an. Because the method and style he used while interpreting the Qur'an are valuable enough to contribute to today's tafsir studies. Determining Ibn al-Muzaffar's life, personality and exegesis method will also contribute to the study of tafsir history and method.