Hemşirelerin çalışma saatleri ile tıbbi hata yapma eğilimleri arasındaki ilişki
The relationship between the working hours of nurses and their tendency to medical mistakes
- Tez No: 536989
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN ÖZCANARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık hizmetinin 24 saat kesintisiz olarak devam etmesi gerekmektedir. Bu yüzden hemşireler vardiyalı ya da nöbet sisteminde çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Vardiyalı ve nöbet sisteminde sürekli olarak çalışmanın, yapılan fazla mesailerin hem insanın biyolojik ritmini etkilediği hem de yorgunluk düzeylerini arttırdığı bilinmektedir. Yaşanan bu durum insanın doğasını etkilemekte ve stres düzeyini artırmaktadır. Yaşanan tüm bu olumsuzluklar bir araya geldiğinde ise hemşirelerin hata yapma yüzdeleri artmaktadır. Bu çalışma Mersin ilinde bulunan Mersin Üniversitesi Hastanesinde çalışan hemşirelerde uzun çalışma saatleri ile tıbbi hata yapma eğilimlerinin ilişkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, hemşirelerin Sosyodemografik Özelliklerine ilişkin soru kağıdı ve Tıbbi Hataya Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda cinsiyet, yaş, eğitim, mesleki deneyim, çalışılan birimde görevlendirilme şekli ve çalışılan vardiya faktörlerine göre alt ölçek ve ölçek toplam puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kurumdaki görev yapan hemşireler arasında düşmeler alt ölçek puan ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu saptanmış olup, uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health services must continue uninterrupted 24 hours a day. Because of this, nurses are forced to work on shift or seizure system. It is known that working continuously in the shift and seizure system increases the both levels of fatigue as well as affecting the biological rhythm of people. This situation affects the nature of the person and increases the level of stress. When all these negative complications come together, the percentage of nurses making mistakes increases. This study was carried out as a descriptive study in relation to the long working hours and the tendency to make medical errors in nurses working at the Mersin University Hospital in Mersin. Sociodemographic Characteristics and Medical Torture Tendency Scale on nurses were used as the data collection means in the study. The aim of this study is to determine the reasons for the medical errors that the nurses can make and the effect of the long working hours on these faults. In our study, no statistically significant difference was found in terms of mean scores of subscale and scale according to gender, age, education, professional experience, type of assignment in the study unit and the shift factors studied. There was a statistically significant difference in the mean subscale scores of falls among nurses working in the institution. Appropriate recommendations were made regarding the findings.