Vergi kanunları ile yürütme organına tanınan vergi oranına ilişkin yetkilerin anayasa karşısındaki durumu
- Tez No: 806003
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çağdaş hukuk devletlerinin en önemli amaçlarından biri, devletin kamusal gücünün anayasalara uygun bir biçimde kullanılmalarını sağlayacak düzenin oluşturulmasıdır. Bu nazarla, yasama erkinin de anayasaya uygun biçimde kullanılması, aksi halde, yasama işlemlerinin muhtelif müeyyidelere tabi tutularak anayasaya uygunluğun sağlanması gerektiği açıktır. Bu hâl, yasama organının en mühim yetkilerinin başında gelen“vergilendirme yetkisi”söz konusu olduğunda daha da önemli duruma gelmektedir. Çünkü vergiler, çağdaş hukuk ilkelerini benimsemiş devletlerde, amme hizmetlerinin finansmanında başvurulan asli ve en kıymetli kaynaktır.“Hukuk devleti ilkesinin”gereği olarak; mükelleflerin pek çok temel hakkına doğrudan dokunabilen verginin temel unsurlarıyla ilgili tensikatın, anayasal bir kural olan“verginin kanuniliği ilkesi”gereği mutlak suretle yasalarla yapılması gerekmektedir. Söz konusu kanunların temel hak ve özgürlüklerin garantisi olan anayasaya uygunluğunun sağlanması gerekir. Bu çalışmada vergi kanunları ile yürütme organına tanınan vergi oranına ilişkin yetkilerin anayasa karşısındaki durumunu, vergi tarihini, anayasal sistemde verginin rolünü irdeleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
One of the most important aims of constituional states is to establish an order that will enable the public power of the state to be used in accordance with the constitutions. With this in mind, it is clear that the legislative power should be exercised in accordance with the constitution, otherwise it is necessary to ensure compliance with the constitution by subjecting the legislative acts to various sanctions. This situation becomes even more important when it comes to“taxing power”, which is one of the most important powers of the legislature. Because taxes are the primary and most valuable resource used in the financing of public services in states that have adopted contemporary legal principles. As a requirement of the“rule of law principle”, the intensification related to the basic elements of tax, which can directly affect many fundamental rights of taxpayers, must be made by law, in accordance with“the principle of legality of tax”, which is a constitutional rule. The constitutionality of these laws, which guarantees fundamental rights and freedoms, must be ensured. In this study, we will examine the constitutional status of tax laws and the tax rate powers granted to the administration, the history of taxation, and the role of tax in the constitutional system.