Fear of covid-19 in nurses and related factors
Hemşirelerde covıd-19 korkusu ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 806002
  2. Yazar: SABREEN SALIH JASIM AL MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Pandemiler sadece morbidite ve mortaliteye neden olmakla kalmayıp sosyal, mesleki ve psikolojik sorunlara da neden olmaktadır. Pandemi sürecinin psikolojik sağlık üzerindeki önemli etkilerden biri korku ile ilşkilidir. Covid-19 hastalığı nedeniyle bireyler korku yaşamış ve bu korkulara birçok olumsuz duygu eşlik etmiştir. Dolayısıyla bireylerin yaşam kaliteleri etkilenmiştir. Pandemi süresince COVID-19 tanısı alan bireylerin tedavi ve bakımında önemli roller üstlenen hemşireler de COVID-19 korkusu yaşamıştır. Pandemi sürecinde hemşirelerin ruh sağlığını etkileyen süreçleri ortaya koymak hemşirelerin sağlığını değerlendirmek ve hemşirelik hizmetlerinin etkili sunumunu yönetmek bakımından önemli bir halk sağlığı önceliğidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; hastanede çalışan hemşirelerde COVID-19 korkusu ve ilişkili faktörleri belirlemektir. Kesitsel tipteki çalışmanın evreni Irak'ta Nasiriyah ilinde bulunan Al-Nasiriyah Hastanesi'nde çalışan hemşirelerdir. Evrenin tamamına ulaşılması planlanmış olup Nisan-Eylül 2022 tarihleri arasında gönüllü 260 hemşireyle araştırma yürütülmüştür. Veri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“COVID-19 Korku Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veri toplamak için hemşirelerin hastanede çalıştıkları birimler ziyaret edilmiştir. Araştırmanın yürütülebilmesi için Irak Sağlık Bakanlığından etik onay ve hastane yönetiminden kurum izni alınmıştır. Katılımcılardan sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş olur alınmıştır. Araştırma verisi SPSS 25.0 paket programına işlenerek analiz edilmiş olup tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde, min-maks değerleri, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip verilerde niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için bağımsız örneklem T testi, ikiden fazla bağımsız grup karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Normal dağılıma sahip olmayan sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman korelasyon kat sayısı ile incelenmiştir. Katılımcıların özelliklerinin Covid-19 korkusu üzerindeki etkisini araştırmak üzere çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pandemics not only cause morbidity and mortality, but also cause social, occupational and psychological problems. One of the important effects of the pandemic process on psychological health is related to fear. Due to the Covid-19 disease, individuals experienced fear and these fears were accompanied by many negative emotions. Therefore, the quality of life of individuals has been affected. Nurses, who played important roles in the treatment and care of individuals diagnosed with COVID-19 during the pandemic, also experienced fear of COVID-19. Revealing the processes that affect nurses' mental health during the pandemic is an important public health priority in terms of evaluating nurses' health and managing the effective delivery of nursing services. In this context, the aim of the study is to determine the fear of COVID-19 and related factors in nurses working in the hospital. The population of the cross-sectional study is the nurses working at Al-Nasiriyah Hospital in Nasiriyah province in Iraq. It was planned to reach the entire universe and the research was carried out with 260 volunteer nurses between April and September 2022. Data were collected through the“Personal Information Form”and the“COVID-19 Fear Scale”. In order to collect data, the units where the nurses work in the hospital were visited. In order to carry out the research, ethical approval from the Iraqi Ministry of Health and institutional permission from the hospital management were obtained. Oral and written informed consent was obtained from the participants. Research data was analyzed by processing into SPSS 25.0 package program and descriptive statistical methods (number, percentage, min-max values, mean and standard deviation) were used. In the comparison of quantitative data in normally distributed data, independent sample t-test was used for the difference between two independent groups, and one-way analysis of variance was applied when comparing more than two independent groups. The relationship between non-normally distributed continuous variables was examined using the Spearman correlation coefficient. Multiple regression analysis was conducted to investigate the effect of participants' characteristics on fear of Covid-19.