Assessment of radiation risks and occupational health and safety measures to be taken about the health sector employees of the city of Babylon
Babil kenti sağlık sektörü çalışanları hakkında radyasyon risklerinin değerlendirilmesi ve alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri
- Tez No: 806004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Radyologlar ve radyograflar gibi sağlık çalışanları, radyasyonla doğrudan temas halinde oldukları için önemli sağlık riskleriyle karşı karşıyadır. Radyasyon, bu meslek gruplarındaki çalışanlar için birçok sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin, kanser, katarakt, kalp hastalıkları, nörolojik sorunlar ve cilt problemleri gibi hastalıkların oluşumu, radyasyon maruziyetine bağlıdır. Bu nedenle, radyasyon güvenliği konusu bu meslek grupları için hayati önem taşımaktadır. Radyasyonla çalışanlar, maruziyetlerini en aza indirmek için koruyucu önlemler almaları gerekmektedir. Bu önlemler arasında, kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı, radyasyonu sınırlayan bariyerlerin kullanımı, maruziyet süresinin kısaltılması ve radyasyon kaynaklarının doğru bir şekilde kullanımı yer almaktadır. Ayrıca, radyasyon güvenliği konusuyla ilgili eğitimler de bu meslek grupları için son derece önemlidir. Bu eğitimler sayesinde, çalışanlar radyasyon güvenliği konusunda bilinçli hale gelirler ve radyasyonla çalışırken kendilerini ve hastalarını koruma konusunda daha iyi bir farkındalığa sahip olurlar. Yukarıda açıklanan nedenlerle, radyasyonla çalışan meslek grupları için radyasyon güvenliği konusu hayati önem taşımaktadır. Bu meslek gruplarının, kendilerini ve hastalarını korumak için gerekli önlemleri alması ve radyasyon güvenliği konusunda eğitim almaları gerekmektedir. Bu şekilde, radyasyon maruziyetiyle ilgili sağlık sorunlarının önüne geçilebilir ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlanabilir. Bu çalışmada, Babil eyaletindeki sağlık çalışanları üzerindeki radyasyon riskleri ile risklerin azaltılması için alınan önlemlerin aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi amaçlanmıştır: • Radyasyon ünitelerinde çalışanlar arasında güvenlik ve radyasyona karşı alınan önlemlerinin seviyesini değerlendirmek. • Katılımcıların radyasyon alanındaki hizmet süreleri (yıl) ile sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi belirlemek. • Radyasyon önleme ve güvenlik önlemleri için toplam değerlendirme puanı ile katılımcıların sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi bulmak. Bu kesitsel çalışma Babil valiliği yönetim alanında bulunan iki hastaneyi (Morgan hastanesi ve İmam Sadık Hastanesi) kapsamaktadır. Bu iki hastane, tüm Babil yönetim alanında en fazla personele sahip olan en büyük hastanelerdir. Örneklem büyüklüğü, basit rastgele örnekleme tekniği kullanılarak belirlenmiş olup bu hastanelerde radyasyon alanında çalışan 200 sağlık personelini kapsamaktadır. Bu personelin demografik özelliklerini, alışkanlıklarını, güvenlik ve radyasyon önleme önlemlerinin değerlendirilmesini ve bu sağlık çalışanlarının sağlık sorunlarını kapsayacak şekilde dört eksen içeren anket öğeleri kullanılarak belirlenen çalışanlar ile sözlü mülakatlar yapılmıştır. Çalışma bulguları, yaş gruplarının (31-35 yaş) ve (41-45 yaş) iş sağlığı ve güvenliği önlemleri açısından sırasıyla iyi bir değerlendirme düzeyine (1.511±0.178) ve (1.623±0.127) sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, lisansüstü eğitime sahip çalışanlar iyi bir değerlendirme puanına sahiptir (1.592±0.157). Kariyer unvanları açısından bakıldığında bu çalışma, radyologların iyi puanlara (1.636±0.00) sahip olduğunu, bunu radyolojik teknoloji uzmanlarının (1.500±0.186) izlediğini bulmuştur. Hizmet süreleri ile ilgili olarak bu çalışmada, radyasyon alanında on yıldan fazla hizmet vermiş olan çalışanların iş sağlığı ve güvenliği önlemleri konusunda iyi bir değerlendirme puanına sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonuçları, önleme ve güvenlik önlemlerinin genel değerlendirme ortalamasının 16.33±2.24 olduğunu ve bunun zayıf düzeyde (
Özet (Çeviri)
Radiation exposure among radiologists and radiographers has become a concern. The level of radiation safety knowledge influences them. If there is a lack of protection knowledge, their actions won't be safe and may have unfavorable consequences. The study aimed to assess and reduce radiation risks for health workers in the radiation fields. A cross-sectional study was conducted at the Morgan and Imam Sadiq hospitals. The sample size was 200 workers. They were selected using random sampling and then interviewed by the questionnaire elements. Age groups (31-35 years) and (41-45 years) show good assessment levels (1.511± 0.178) and (1.623±0.127), respectively. While workers who have postgraduate certificates with an evaluation (1.592±0.157). As for career, the study found that radiologists have good scores (1.636±0.00) followed by radiologic technologists (1.500±0.186). The present study reveals that the mean of overall prevention and safety measures assessment was 16.33±2.24, which rested within poor levels (