Carl Schmitt'in dost ve düşman kavramının uluslararası ilişkiler açısından değerlendirilmesi: Cumhuriyet dönemi Türkiye Yunanistan örneği
Evaluation of Carl Schmitt's cocept of friend and enemy in terms of international policy: The case of Republic period Turkey Greece
- Tez No: 806039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KESKİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ulus devletlerin kuruluşundan günümüze, özellikle küresel değişimlerin etkisiyle beraber devletler, pek çok siyasi ya da ekonomik krizlerle karşılaşmışlardır. Bir devletin kriz koşullarında egemenliğini ya da liderliğini nasıl koruyacağı karmaşık bir konudur. Carl Schmitt siyaset bilimi literatürüne birçok özgün düşünce katmıştır. Bunlar biri de kriz anında karar veren egemen olmasıdır. Kriz anı, aynı zamanda, egemenin dost ve düşmana karara vereceği andır. Egemen kriz anında vermiş olduğu kararla birlikte halkı da yeniden dost ve düşmanın kim olduğu konusunda uyarmakta, yönlendirmekte ve manipüle etmektedir. Halk, bu yönlendirmelerle birlikte kendi egemenliğini ve siyasal birliğini egemen gücün belirlediği düşmanın karşısında kurmaya çalışır. Bu tez, Schmitt'in dost ve düşman kavramı üzerinden Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlikleri analiz etmeye çalışır. Özellikle iki ülke arasında yaşanan, çatışma anına yakın bir durumu ifade eden Kardak Krizi'ni Schmittyen bir bakışla değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the establishment of nation-states to the present, especially with the effect of global changes, states face many political or economic crises. How a state will maintain its sovereignty or leadership in crisis conditions is a complex issue. Carl Schmitt has contributed many original ideas to the political science literature. One of them is that the sovereign is the one who decides in the time of crisis. The moment of crisis is also the moment when the sovereign decides on friend and foe. The sovereign, with the decision he made at the time of crisis, warns, directs and manipulates the people again about who is friend and foe. With these directions, the people try to establish their own sovereignty and political unity against the enemy determined by the sovereign power. This thesis tries to analyze the tensions between Turkey and Greece through Schmitt's concept of friend and foe. In particular, we tried to evaluate the Kardak Crisis, which is a situation close to the moment of conflict between the two countries, from a Schmittian point of view.