Farklı hücre hatları ile oluşturulan üç boyutlu 'Microfluidic' in-vitro kolorektal kanser peritoneal karsinomatoz modelinde hipertermik intraperitoneal kemoterapinin tümörisidal etkisinin araştırılması
Investigation of the tumorisdal effect of hyperthermic intraperitoneal chemotherapy on the threedimensional 'Microfluidic' in-vitro colorectal cancer peritoneal carcinomatosis model created by different cell lines
- Tez No: 806040
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ELLİDOKUZ, PROF. DR. YASEMİN BAŞBINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HİPEK) tedavilerinin protokollerini iyileştirmek için klinik öncesi bir model ortaya çıkarmak gereklidir. Bu çalışmada, bir in vitro 3B mikroakışkan dinamik peritoneal metastatik kolorektal kanser hücre kültürü modeli tasarlamayı amaçladık. Tedavi seçeneklerinin etkileri, 30 ve 60 dakika boyunca 37 ve 42 °C'de TGF-β1 uygulanan ve uygulanmayan HCT-116 hücrelerini içeren bir 3B statik hastalık modelinde belirlendi. Belirlenen HİPEK uygulaması uygun oksaliplatin dozları ve HİPEK tedavisinin klinik uygulaması, 3B mikroakışkan hastalık modelinde değerlendirildi. Tedavilerin sitotoksik etkisini değerlendirmek için perfüzyondan 48 saat sonra hücre canlılık testleri ve istatistiksel analizler yapıldı. TGF-β1 uygulanmış HCT 116 hücrelerinin oksaliplatin tedavisine uygulanmayan hücrelere göre daha az duyarlı olduğu bulundu. Uygulama sıcaklığı ve tedavi süresi ne kadar fazla ise sitotoksik etki o kadar fazla olarak bulunmuştur. 3B statik ve dinamik kültürlerin HİPEK tedavi etkileri farklıdır. 2 saat boyunca 200 mg/m2 oksaliplatin HİPEK tedavisinin klinik uygulaması, 30 dakika boyunca 460 mg/m2 ile karşılaştırıldığında daha fazla sitotoksisite gösterdi. Sonuç olarak, in vitro 3B mikroakışkan peritoneal metastatik kolorektal kanseri taklit eden model, HİPEK tedavisi için sitotoksisite değerlendirmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
A preclinical model for improving protocols of hyperthermic intraperitoneal chemotherapy (HIPEC) treatments is an emerging necessity. The study aimed to design an in vitro 3D microfluidic dynamic peritoneal metastatic colorectal cancer cell culture model. The effects of therapy options were determined on a 3D static disease model involving TGFβ1 applied and nonapplied HCT 116 cells at 37 and 42 °C for 30 and 60 min. Determined HIPEC administration convenient Oxaliplatin (Oxa) doses and clinical administration of HIPEC treatment evaluated on the 3D microfluidic disease model. Cell viability tests were performed at 48 hours post perfusion to assess the cytotoxic effect of the treatments and collected for statistical analysis. TGFβ1 applied HCT 116 cells found as less sensitive to Oxa treatment than nonapplied cells. The more administration temperature and duration of the treatment, the more cytotoxic effect was found. HIPEC treatment effects of 3D static and dynamic cultures differ. Clinical administration of Oxa HIPEC treatment 200mg/m2 for 2 hours showed more cytotoxicity as compared with the 460 mg/m2 for 30 min. To conclude, the in vitro 3D microfluidic peritoneal metastatic colorectal cancer mimicking model might contribute to cytotoxicity assessing for HIPEC treatment.