Sırât-ı Müstakîm mecmûasında nübüvvet meselesi
The issue of prophecy in the Sırât-ı Müstakîm journal
  1. Tez No: 806050
  2. Yazar: ALİ EŞGÜNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÖZLUYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nübüvvet kelâm ilminin ana konularındandır. İslâm tarihinde kelâm âlimleri, İslâm filozofları nübüvvet ile alakalı geniş bir literatür ortaya koymuşlardır. Nübüvvetin imkânı konusunda ortaya konulan fikirler günümüzde hâlâ geçerliliklerini korumaktadır. Bu bağlamda nübüvvet hâlâ güncel bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz bu çalışmamızda İkinci Meşrutiyet'in ilanıyla yayın hayatına başlayan ve günümüzde hâlâ Sebîlürreşâd ismi ile yayınlanmaya devam eden Sırât-ı Müstakîm mecmûasında nübüvvet konusunun nasıl işlendiğini inceledik. Çalışmamızı giriş ve iki ana bölümden oluşturmayı tercih ettik. Giriş bölümünde derginin fikrî yapısını anlaşılır kılmak için Sırât-ı Müstakîm ve devamı olan Sebîlürreşâd mecmûalarının tarihçelerine yer verdik. Mecmûaların yazarlarına ve ele aldıkları konulara değindik. Birinci bölümde konu ile alakalı kavramları kısaca açıkladıktan sonra Mâtürîdilik bağlamında nübüvvet meselesine değindik. Nübüvvetin imkânı, hükmü, peygamberlerin özellikleri, Hz. Muhammed 'in nübüvveti, hissî, aklî ve manevî mucizeler, Miraç Olayı, Kur'ân-ı Kerîm mucizesi, peygamberlerin günah işleyip işlemediği ifade eden ismet kavramı, peygamberlerin sayısı, evliyaların kerameti gibi konuları ele aldık. İkinci bölümde ise nübüvvet meselesini Sırât-ı Müstakîm bağlamında ele aldık. Mecmûada ele alınan nübüvvetin gerekliliği, Hz. Muhammed'in manevî mucizesi olarak nitelenen ahlakı, aklî mucize olarak nitelenen Kur'ân mucizesi gibi konulara değindikten sonra genelde dönemin müsteşriklerine karşı verilen cevaplar, özelde Manastırlı'nın Dozy'e verdiği cevaplar, nübüvvet bağlamında değerlendirilen Garânîk Olayı, Nuh Tufanı, Avrupalıların Kur'ân ve Hz. Muhammed algılarına dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
Prophecy is one of the main subjects of the science of Kalam. In the history of Islam, scholars of Kalam and philosophers of Islam have produced a large literatüre on prophecy. The ideas put forward about the possibility of prophecy are still valid today. In this context, prophecy is still a current issue. In this study, we examined how the subject of prophecy was handled in the Sirat-i Müstakim Journal, wich started its publication life with the proclamation of the Second Constitutional Monarchy and still continues to be published under the name of Sebilurreshad. We preferred to compese our study in introduction and two main parts. In the introduction, we have included the histories of Sirat-ı Müstakim and its squel, Sebilurreshad, in order to make the intellectual structure of the journal understandable. We touched on the authors of the journals and the subjects they dealt with. In the first part, after briefly explaining the concepts related to the subject, we touched on the issue of prophecy in the context of Mâturîdism. The possibility of prophethood, its ruling, the characteristics of the prophets, we discussed topics such as the prophethood the Prophet Muhammad (phub), emotional, mental and spiritual miracles, Miraj Event, the miracle of the Qur'an, the concept of ismet, which expresses whether the prophets, the miracle of saints. In the second part, we discussed the issue of prophecy in the context of Sirat-i Müstakim. The necessity of prophecy discussed in the journal, after mentioning the morality of Muhammed (phub), which is described as spiritual miracle, and the miracle of the Qur'an, which is described as a mental miracle, the answers given to the orientalists of the period in general, Manastırlı's answers to Dozy in particular, Garanik Event evaluated in the context of prophecy, Noah's Flood, Europenas we drew attention to the perceptions of Muhammad (phub) and the Qur'an.