Sırat-ı Müstakim mecmuasında yayımlanan siyasi yazılar (Bazı mühim siyasi konuların ele alınışı)
Political writing published in the 'Sırat-ı Müstakim' periodical (Dealing with some important political subjects)
- Tez No: 108907
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
u YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SIRÂT-I MÜSTAKİM MECMUASINDA YAYIMLANAN SİYASİ YAZILAR (BAZI MÜHİM SİYASİ KONULARIN ELE ALINIŞI) Faruk ATEŞ Tarih Anabilim Dalı Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ağustos, 2001 Danışman: Yard. Doç. Dr. Osman KOKSAL Uzun yıllar tarih sahnesinde yerini alan Osmanlı Devleti'nin en karmaşık devri, ayakta kalma mücadelesi verdiği son devridir. Son devrin içinde de n. Meşrûtiyet dönemi mühim bir yer tutar. Bir taraftan parçalanmaktan kurtulmaya, diğer taraftan da meşruti idareye alışılmaya çalışılan bu dönem, en çok tartışüagelen dönemlerden birisi olmuştur. Bu dönemin en mühim yayın organlarından birisi de, şüphesiz Sırât-ı Müstakim Mecmuası olmuştur. Hemen İkinci Meşrûtiyet'in ilanıyla birilikte yayın hayatına başlayan mecmua dini, edebi, felsefi ve siyasi konulan ihtiva etmektedir. Geniş bir yazar kadrosu olan mecmua, bizim konu olarak ele aldığımız siyasi olayları da derinlemesine incelemiştir. Sırât-ı Müstakim bu siyasi olayları sadece yazmakla kalmamış, yazdıklanyla hem halkı hem de idareyi zaman zaman etkilemeyi başarmıştır. 182 sayı olup, 7 cilt halinde toplanan mecmuadan, İttihâd-ı İslam, İttihad ve Terakki Fırkası, Meclis-i Mebusan ve n. Abdülhamid'in hal'i gibi mühim konular incelemeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
in THE ABSTRACT OF THE POSTGRADUATE THESIS POLITICAL WRITINGS PUBLISHED IN THE“SIRÂT-I MÜSTAKİM”PERIODICAL (DEALING WITH SOME IMPORTANT POLITICAL SUBJECTS) Faruk ATEŞ - History Main science Branch Osmangazi University, institute of Social Sciences August, 2001 The Adviser: Yard. Dç. Dr. Osman KOKSAL The most eamplex ages of the Ottoman Empire, which took part inthe history scene for many years, is the last ages in which it struggled to stand. In the last ages in wich the empire struggled to stand, the 2. constitutional monarchy age has an importent place. This age, which become the period to prevent the empire from being parted and which become the period to get accustommed to the constitutional monarchy, has been, one of the most tebated ages. Undoubtfully,“Srat-ı Müstakim”has been on of the most important publications in this age. This periodical, which started it's publications rost at the some time with the constutition, contans relipional, philosophicel and political subjects. The periodical has a large autor team. It deals with the political subjectts in depth, which we have taken as our thesis subjcet. Not only did it writw these political subjects but also it influenced the administration and the people with its writings. It was 182 sequence and was soon collected in 7 volumes. What we have taken for our thesis is som important subjects like.“İttihâd-ı İslam”(Islam union), İttihad ve Terakki Fırkası ( Party of union and progress), Meclis-i Mebusan ( council of deputies), and the condition of Sultan Abdülhamid the Second.