COVİD-19 pandemisi döneminde eksudatif yaşa bağlı makuladejenerasyonunun yönetimi ve gerçek yaşam verileri
Management and REAL-life data of exudativeage-related macular degeneration during the COVİD-19pandemic period
- Tez No: 806076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERŞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Eksudatif tip yaşa bağlı makula dejenerasyonunda (YBMD) Covid 19 Pandemi süresince yaşanan tedavi gecikmelerini ve uygulama zorluklarını, tedavinin etkinliğini ve hastalardaki etkisini karşılaştırmak ve değerlendirmektir. Gereç Ve Yöntem:ÇOMU Göz Hastalıkları Polikliniğinde COVİD-19 pandemisi öncesi yaşa bağlı maküla dejenerasyonu (YBMD) tanısı alan ve tedavileri yapılan hastalar prospektif olarak incelenecektir.Bu hastalar hastalık açısından dosya kayıtları yeterli olan,optik kohorens tomografi (OKT) ölçümleri güvenilir olan hastalar çalışmaya dahil edilecektir. Glokom,oküler hipertansiyon,retinal ven okluzyonu,diyabetik retinopati,üveit kalıtsal retinal hatalık tanılı olgular ile görme azlığıyla ilişkili olabilecek sistemik hastalığı olan olgular çalışmaya dahil edilmeyecektir. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 75,18±8,41 (min=56-maks=90) olan 74 hasta dahil edilmiştir.Hastaların 52'si (%70,3) erkek ve 22'si (%29,7) kadındır. Hastaların 30'u (%40,5) merkezde 44'ü (%59,5) periferde yaşamaktadır.Bunun yanında hastaneye gelmeyen 33 hasta bulunmaktadır.Çalışmaya gelen hastaların yaş ortalaması gelmeyen hastaların yaş ortalamasından anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur(p=0,046).Çalışmaya gelen hastaların pandemi öncesi EİDK değeri gelmeyen hastaların değerinden anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p=0,011). Gelenler ile gelmeyenler arasında cinsiyet (p=0,199), konum (p=0,104) ve diğer göz pandemi öncesi EİDK (p=0,116) açısından anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To collect and evaluate the heavy delays and application difficulties, components and ingredients in exudative type life-related macular degeneration (AMD) during the Covid 19 Pandemic period. Materials and Methods:The patients who received age-related macular degeneration (AMD) and treated before the COVID-19 pandemic will be prospectively examined in ÇOMU Ophthalmology Outpatient Clinic.The study of patients whose disease evaluation file records were sufficient and whose optical coherence tomography (OCT) measurements were reliable were included in the study. Cases with a diagnosis of glaucoma, ocular circulation, retinal vein occlusion, diabetic retinopathy, uveitis, hereditary retinal defect, and patients with systemic diseases due to low vision will not be included in the study. Results:74 patients with a mean age of 75.18±8.41 (min=56-max=90) were included in the study.Of the patients, 52 (70.3%) were male and 22 (29.7%) were female.Thirty (40.5%) of the patients live in the center and 44 (59.5%) live in the periphery. In addition, there are 33 patients who did not come to the hospital. The mean age of the patients who 9 attended the study was found to be significantly lower than the mean age of the patients who did not attend the study (p=0.046). The pre-pandemic EIDC value of the patients who came to the study was found to be significantly lower than the value of the patients who did not (p=0.011).There was no significant difference in terms of gender (p=0.199), location (p=0.104) and other eye pre-pandemic EIDC (p=0.116) between those who came and those who did not.